"Dakar Europy" w Żaganiu! Setki ryczących maszyn i rajdowych kierowców! 30-lecie lecie Rajdu Wrocław!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
1,6 tysiąca osób i setki pojazdów terenowych. Ogromny camp w strefie przy ul. Chrobrego w Żaganiu! Tak wygląda 30., jubileuszowa edycja Rajdu Wrocław. Tym razem obóz rajdowy rozbił się w strefie przemysłowej, tam też odbył się honorowy start zawodników. Prawdziwy wyścig biegnie przez tereny poligonowe, gdzie obowiązuje zakaz wstępu.

Ubiegłoroczna (w 2023 roku) edycja Rajdu Wrocław - etap żagański - starowała w centrum, przed Urzędem Miasta. Były też edycje, startujące z pałacowego dziedzińca, zaś obóz mieścił się w żagańskim parku pałacowym. To jednak dezorganizowało życie mieszkańców miasta i powodowało zniszczenia parkowych alejek. - Tym razem obóz powstał w strefie przemysłowej - zaznaczył burmistrz Sławomir Kowal. - Lokalizacja została wybrana tak, aby nie utrudniać ruchu w centrum miasta. Do Żagania przyjechało 1,6 tys. osób z całego świata, które będą mówić o naszym mieście. To dla nas znakomita reklama.

Fani na starcie

Na start żagańskiego odcinka, w niedzielę 23 czerwca 2024 przyjechało wielu fanów motoryzacji z okolic. Między i Krzysztof Gut z Żar. - Jestem po raz pierwszy na Rajdzie Wrocław w Żaganiu - powiedział nam. - Interesuje mnie motoryzacja, może trochę mniej offroad, ale to ciekawe doświadczenie.

Sebastian Kuc z Golubia Dobrzynia przyjechał do Żagania wraz z ekipą medyczną. - Jeździmy samochodami terenowymi, które wewnątrz są wyposażone jak karetki - tłumaczył. - Musimy nimi dotrzeć we wszystkie te miejsca, do których docierają kierowcy rajdowi. Pochodzą z różnych krajów, więc mówią różnymi językami. Na szczęście wszyscy dogadują się po angielsku.

Mała wieża Babel w Żaganiu

Jak przy każdym Rajdzie Wrocław, żywienie uczestników zapewnia Marek Janków, który ma już ogromne doświadczenie na tym polu. Camp jest wyposażony we wszystko, co jest potrzebne na obozowisku. W sobotę kierowcy i ich załogi obchodzili jubileusz 30-lecia rajdu. Była wielka feta, sztuczne ognie i koncert Biba & die Butzemänner.

W niedzielę kierowcy motocykli, ciężarówek, quadów i "pająków" wyruszyli na poligonowe szlaki w okolicach Żagania. Kolejnym etapem rajdu będą bezdroża w Drawsku Pomorskim.

Organizatorem Rajdu Breslau Polska jest firma RBI Sport Ltd. w Polsce. Jest to najstarszy amatorski rajd terenowy w Europie, łączący kategorie "Cross-Country" i "Extreme", wraz z kategorią "Discovery" tworzy jedyne w swoim rodzaju wydarzenie motorsportu.

"Dakar Europy"

Rallye Breslau jest jednym z najstarszych rajdów terenowych w Europie. Pierwsza edycja odbyła się 1995 roku. Jest nazywany "Dakarem Europy". Co roku rajd przyciąga setki zawodników z całego świata. To międzynarodowe wydarzeniem sportowe.

Zobacz start rajdu autorstwa Jana Mazura

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Dakar Europy" w Żaganiu! Setki ryczących maszyn i rajdowych kierowców! 30-lecie lecie Rajdu Wrocław! - Gazeta Lubuska

Wróć na motofakty.pl Motofakty