Czytelnik z Koszalina pyta: Jak odzyskać pieniądze za kartę pojazdu?

redakcja.gdp
Czytelnik z Koszalina pyta: Jak odzyskać pieniądze za kartę pojazdu?
Czytelnik z Koszalina pyta: Jak odzyskać pieniądze za kartę pojazdu?
Nasz Czytelnik z Koszalina zapłacił za wydanie pierwszej karty pojazdu 500 zł. Dziś opłata wynosi 75 złotych. – Jak mogę odzyskać swoje pieniądze? – pyta.
Czytelnik z Koszalina pyta: Jak odzyskać pieniądze za kartę pojazdu?
Czytelnik z Koszalina pyta: Jak odzyskać pieniądze za kartę pojazdu?

Pierwszym krokiem na drodze do odzyskania 425 zł jest skompletowanie niezbędnych dokumentów. Jeśli nadal jesteście właścicielami sprowadzonego samochodu, będzie Wam potrzebna karta pojazdu oraz dowód uiszczenia opłaty za wydanie karty. Jeżeli już sprzedaliście auto, musicie posiadać decyzję o pierwszej rejestracji na terenie RP oraz dowód uiszczenia opłaty za wydanie karty. Jeżeli nie posiadacie któregoś z dokumentów, będziecie musieli złożyć w wydziale komunikacji starostwa powiatowego (lub urzędu miasta) wniosek o wydanie odpisu lub zaświadczenia.

Następnie należy sporządzić wniosek o zwrot 425zł (różnica pomiędzy zapłaconą kwotą 500zł, a obecnie obowiązująca opłatą w wysokości 75zł) i wysłać go do starostwa powiatowego (urzędu miasta). We wniosku należy podać nr karty pojazdu i datę uiszczenia opłaty. Kolejnym krokiem jest wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, polegającego na pobraniu opłaty w wysokości 500zł. Jeżeli na pierwotny wniosek otrzymacie odpowiedź odmowną, wezwanie możecie wysłać od razu. W przeciwnym wypadku odczekajcie 14 dni od dnia doręczenia wniosku. Wezwanie musi być przesłane za zwrotnym potwierdzeniem odbioru (ZPO), gdyż jest ono niezbędne do wniesienia skargi do sądu.

Ostatnią czynnością jest sporządzenie skargi do sądu administracyjnego. Na jej wniesienie macie 30 dni od dnia otrzymania odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia prawa lub 60 dni, jeżeli organ nie odpowiedział. Pamiętajcie o uiszczeniu wpisu od skargi w wysokości 200zł oraz załączeniu niezbędnych dokumentów (wymienionych wyżej). Wpis odzyskacie po wygraniu sprawy. W skardze trzeba umieścić żądanie: uznania czynności odmowy zwrotu części opłaty za bezskuteczną, uznania na podstawie art. 146 § 2 PPSA uprawnienia do zwrotu części opłaty w wysokości 425zł, zasądzenia od organu kosztów postępowania wg norm przepisanych.

W uzasadnieniu warto wskazać na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dn. 17 stycznia 2006 r. (sygn. akt U 6/04) oraz postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE z dn. 10 grudnia 2007 r. (sygn. akt C 134/07). Można podkreślić także, że niezależnie od tych orzeczeń, zgodnie z art. 178 ust. 1 Konstytucji RP sądom przysługuje uprawnienie do oceny konstytucyjności aktów podustawowych (w tym rozporządzeń)Orzecznictwo jest ugruntowane i jednolite. Sądy administracyjne od paru lat niezmiennie przyznają rację obywatelom, którzy domagają się zwrotu części opłaty za wydanie karty pojazdu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty