Czyszczenie filtrów DPF – ile można na tym zarobić?

Materiał Partnera Zewnętrznego OTOMATIC
Czyszczenie filtrów DPF
Czyszczenie filtrów DPF
25 milionów – tyle pojazdów jest zarejestrowanych w Polsce. Co trzeci z nich to diesel, z którego rury wydechowej wydobywają się m.in. pyły będące jedną z przyczyn powstawania smogu. To dlatego takie pojazdy muszą być wyposażone w filtry DPF. Coraz więcej kierowców korzysta z profesjonalnych usług czyszczenia tychże filtrów. Czy świadczenie usług czyszczenia filtrów DPF się opłaca?

Walka o czystsze powietrze w naszym kraju uruchomiła usługę czyszczenia filtrów cząstek stałych w samochodach osobowych, ciężarówkach i autobusach. Zaawansowanie techniczne procesu czyszczenia z pomocą specjalistycznej maszyny eliminuje segment „zrób to sam”. Kierowcy nie są w stanie wyczyścić filtra samodzielnie przy użyciu zwykłej myjki ciśnieniowej. Czy zatem warto skorzystać z okazji i otworzyć serwis czyszczenia filtrów DPF?

Popyt na tę usługę rośnie dynamicznie. Firmy zajmujące się czyszczeniem filtrów DPF nie narzekają na brak klientów. Tym bardziej, że coraz mniej kierowców dopuszcza się nielegalnego procederu usuwania filtrów. Skutecznie zniechęcają ich do tego zmieniające się przepisy, kontrole na drogach, kary za brak filtra DPF w aucie oraz ryzyko utraty homologacji pojazdu. Zainteresowanie usługą czyszczenia filtrów DPF jest coraz większe m.in. dlatego, że dzięki niej można przywrócić sprawność filtra do prawie stu procent jego wydajności, a koszt naprawy filtra jest nawet o połowę mniejszy od kosztu jego wycięcia – podkreślmy po raz kolejny, że nielegalnego.

Maszyna do czyszczenia filtrów DPF

 

Jeszcze kilka lat temu wycinanie filtrów cząstek stałych było popularne; czarny biznes kwitł w naszym kraju bezkarnie. Często nieświadomi łamania prawa klienci trafiali do „dziupli”, gdzie byli informowani, że po usunięciu filtra samochód bez problemu przejdzie testy zadymienia spalin podczas okresowych badań na stacji kontroli pojazdów. Nabity w butelkę klient słono płacił i dziękował za fachową usługę, a „dziupla” jeszcze dodatkowo zarabiała niezłe pieniądze, odsprzedając to, co zostało wycięte, czyli najdroższy element – wkład filtra pokrytego cząstkami platyny. Co gorsza, oszukanych kierowców nikt nie informował, że auto bez filtra DPF nie może legalnie poruszać się po drogach publicznych. Grozi to utratą homologacji i kilkuset-złotowym mandatem. A zagraniczny wyjazd bez filtra DPF może skończyć się mandatem nawet do 3,5 tys. euro.

Pamiętajmy też, że samochodu bez filtra raczej nie sprzedamy, a już na pewno nie w takiej cenie, jak byśmy chcieli. Dziś każdy kupujący pyta o filtr DPF. Przy tym warto zauważyć, że liczba ogłoszeń w internecie, oferujących usuwanie filtrów DPF, drastycznie spada. Wielu kierowców – z uwagi na zaostrzenie sankcji za brak filtra – kieruje zażalenia do warsztatów, w których usunięto DPF-a z ich pojazdu. To dlatego szybko ubywa tych warsztatów, które jeszcze są skłonne wycinać filtry. Bo po co komu potem kłopoty, reklamacje itp.

Warto wspomnieć, że dużą rolę odegrało tu pojawienie się nowej technologii czyszczenia DPF-ów. Dziś już prawie każdy słyszał o hydrodynamicznej metodzie czyszczenia filtrów cząstek stałych. Ma ona niemal stuprocentową skuteczność i dlatego zdominowała rynek usług czyszczenia filtrów DPF, odsuwając na dalszy plan pozostałe, mniej skuteczne metody. Dodatkowo cena tej usługi jest naprawdę przystępna, więc tym bardziej nielegalne wycinanie filtrów przestaje się opłacać i zupełnie nie ma sensu.

Wraz z tą nową metodą pojawiają się również nowe możliwości biznesowe. Powstają nowe firmy świadczące usługi czyszczenia filtrów DPF, z których korzystają i warsztaty samochodowe, i zwykli kierowcy. Coraz częściej o usługę pytają również właściciele firm transportowych oraz miejskie zakłady komunikacji.

Maszyna do czyszczenia filtrów DPF

Do rozpoczęcia biznesu potrzebna jest nam specjalistyczna maszyna czyszcząca. Koszt zakupu takiego urządzenia waha się w przedziale od 75 tys. do 115 tys. zł netto, w ofercie polskiego producenta OTOMATIC. Wystarczy nabyć maszynę wraz ze szkoleniem, a sam proces czyszczenia nie wymaga już specjalnych umiejętności. Biorąc pod uwagę przeciętny koszt techniczny wyczyszczenia filtra – 30-40 zł netto – nie jest trudno obliczyć, jak szybko możemy spodziewać się zwrotu kosztu inwestycji z zakupu maszyny. Cena usługi wyczyszczenia filtra waha się między 400 a 600 zł.

W rozmowie z Krzysztofem Smolcem, współwłaścicielem firmy OTOMATIC, specjalizującej się w produkcji maszyn do czyszczenia filtrów DPF w technologii hydrodynamicznej, dowiedzieliśmy się, że spore grono ich klientów deklaruje zwrot z inwestycji w okresie od 6 do 12 miesięcy od zakupu maszyny. Rekordzista potrzebował zaledwie trzech miesięcy. Krzysztof Smolec zwraca szczególną uwagę na jakość oferowanej usługi: „Dla warsztatu samochodowego nie ma nic ważniejszego, by raz wyczyszczony filtr nie wrócił do niego z reklamacją. Dlatego wyjątkowy nacisk kładziemy na szkolenia z czyszczenia filtrów i obsługi klienta oraz na wsparcie techniczne oferowane przez naszą firmę po zakupie maszyny.”

Choć na rynku pojawiły się już firmy oferujące czyszczenie filtrów DPF, popyt na tę usługę stale rośnie. W naszym kraju spora część samochodów to diesle wyposażone w filtr DPF. Pamiętajmy również, że rośnie liczba kontroli aut poruszających się po polskich drogach. Od 2017 roku część patroli policyjnych została zaopatrzona w odpowiedni sprzęt diagnostyczny i okresowo organizowane są specjalne akcje kontroli emisji spalin.

Ponadto przypomnieć warto, że od 1 września 2017 r. także nowe pojazdy z silnikiem benzynowym obowiązkowo muszą opuszczać fabrykę z filtrem cząstek stałych – tzw. GPF. Oczekiwane wprowadzenie nowego kryterium oceny zadymienia spalin – z poziomu 1.5 m-1 do 0,2 m-1 dla pojazdów z normą Euro 5 i Euro 6 – zapewne ustawi kolejkę do czyszczenia filtrów na długie lata. Wszystko wskazuje na to, że na rynku jest ciągle wystarczająco dużo miejsca dla firm oferujących usługi w tym zakresie.

Maszyny do filtrów DPF : www.otomatic.pl.

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty