Czym mam grać?

Joanna Kalinowska
Fot. Blaupunkt: Radioodbiorniki montowane w samochodach seryjnie są z reguły średniej klasy.
Fot. Blaupunkt: Radioodbiorniki montowane w samochodach seryjnie są z reguły średniej klasy.
Każdy użytkownik samochodu ma swoje preferencje co do jakości słuchania muzyki. Jedynym kryterium doboru zestawu audio jest zasobność kieszeni.

 

Nasz rynek jest zalany samochodowym sprzętem do słuchania muzyki.  W supermarketach i w sklepach specjalistycznych aż roi się od radioodbiorników, odtwarzaczy, wzmacniaczy i głośników. Niełatwo jest podjąć decyzję o zakupie, tym bardziej, że ceny sprzętu są drastycznie różne. 

 

Jaki odtwarzacz

 

Fot. Blaupunkt: Radioodbiorniki montowane w samochodach seryjnie są z reguły średniej klasy.
Fot. Blaupunkt: Radioodbiorniki montowane w samochodach seryjnie są z reguły średniej klasy.

Dobierając odpowiedni sprzęt audio do samochodu musimy w pierwszej kolejności zdecydować, z czego będziemy odtwarzać muzykę. Obecnie ok. 80 proc. sprzedaży przypada na odtwarzacze CD, a odtwarzacze kasetowe odchodzą bezpowrotnie do lamusa historii. W wypadku, gdyby właściciel auta był posiadaczem dużej kolekcji kaset muzycznych, których odpowiedników nie ma na CD, oczywiście istnieje możliwość  montażu starszego typu urządzenia. Proste firmowe odtwarzacze kasetowe kosztują ok. 400 zł, podczas gdy najprostszy odtwarzacz CD to wydatek przynajmniej 550 zł. Niewiele mniej zapłacimy za nie markowe urządzenia w supermarketach lub sprzęt używany (różnica 100-150 zł). Coraz większą popularnością cieszą się odtwarzacze odczytujące CD z muzyką zapisaną w formacie MP3 (koszt od ok. 800 zł). W tym przypadku użytkownik może stworzyć sobie swoją własną kolekcję utworów muzycznych, nawet tych, ściąganych w systemie P2P z Internetu.

 

Radio

 

W kwestii odbiorników radiowych postęp technologiczny wykazał ogromny stopień progresji. Już prawie wszystkie odbiorniki mają RDS, czyli system informacji radiowej,  dzięki któremu radio samo wybiera optymalną częstotliwość słuchanej stacji. Do łask wracają potencjometry w kształcie

Fot. Lancia: Fabryczne zestawy audio z reguły nie są kradzione, gdyż nie pasują do innych modeli samochodów.
Fot. Lancia: Fabryczne zestawy audio z reguły nie są kradzione, gdyż nie pasują do innych modeli samochodów.

gałki, jakie były w powszechnym użyciu w starszych modelach. Odchodzi się od przycisków regulujących głośność. Swego rodzaju ekstrawagancją jest możliwość dobrania różnych kolorów wyświetlacza, dopasowując je np. do koloru nadwozia. Z punktu widzenia prowadzenia samochodu, najkorzystniejsze są przyciski sterujące radiem umieszczone przy kolumnie kierownicy. Takie rozwiązania z reguły są stosowane w radioodtwarzaczach zamontowanych fabrycznie, jako elementy integralne pojazdu. Ich producentami są na ogół znane firmy, choć nie wymienione z nazwy. Nie łudźmy się co do doskonałości takiego sprzętu - jest on zwykle jedną z najprostszych z dostępnych na rynku wersji. Urządzenia "z górnej półki" instaluje się dopiero w autach kosztujących powyżej 100 tys. zł. Jeśli jednak mamy już samochód z fabrycznym sprzętem, to w celu poprawy jakości odsłuchu bardziej opłaci się wymienić głośniki, niż sam odtwarzacz.

 

A jednak kradną

 

Fot. Blaupunkt: Ze względu na kradzieże do łask wraca montowanie tzw. kieszeni. Dzięki niej można w prosty sposób wyjmować radio i zabierać je do do
Fot. Blaupunkt: Ze względu na kradzieże do łask wraca montowanie tzw. kieszeni. Dzięki niej można w prosty sposób wyjmować radio i zabierać je do domu.

Plusem odtwarzaczy montowanych fabrycznie w autach jest mniejsze ryzyko kradzieży, choć nie jest ono zupełnie wykluczone. Urządzenia te, ze względu na kształt, pasują tylko do konkretnych modeli samochodów. Jeśli są kradzione, to na zamówienie posiadacza takiego samego samochodu, jaki ma ofiara kradzieży. Poza tym raczej nie da się dokonać takiej kradzieży bez uszkodzenia sprzętu, który jest po prostu wyrywany z deski rozdzielczej, co naturalnie obniża jego wartość.

 

W przypadku radioodtwarzacza montowanego na własną rękę, kradzieże, chociaż nieco rzadziej niż uprzednio, ale jednak nadal się zdarzają. Trzeba mieć świadomość, że jedynym skutecznym zabezpieczeniem jest zabranie radia ze sobą. Absolutnie nie sprawdza się chowanie pod fotel, ponieważ złodzieje są w stanie dobrać panel do każdego urządzenia czy też rozkodować wszelkie zabezpieczenia. Dlatego do łask wraca montowanie tzw. kieszeni. Dzięki niej można w prosty sposób wyjmować radio i zabierać je do domu. Koszt przerobienia sprzętu (zainstalowania kieszeni i uchwytu na odbiorniku) to ok. 100 - 250 zł. Niestety, nie każdy odtwarzacz się do tego nadaje. Niektóre nie mają podtrzymania pamięci i po każdorazowym wyjęciu, trzeba je ponownie programować.

 

Kompletowanie zestawu

 

Do dyspozycji kierowców, którzy pokonują dłuższe trasy, producenci sprzętu audio oferują tzw. zmieniarki, czyli kieszenie obsługujące jednocześnie od 3 do nawet dwunastu płyt muzycznych CD. W tym przypadku jednak nie opłaci się zakup zmieniarki fabrycznej, której koszt ok. 2 tys. zł przy

Fot. M. Pobocha: Właściwy dobór głośników i ich rozmieszczenie w samochodzie odgrywają istotną rolę w jakości odsłuchu.
Fot. M. Pobocha: Właściwy dobór głośników i ich rozmieszczenie w samochodzie odgrywają istotną rolę w jakości odsłuchu.

porównywalnych parametrach i jakości, jest ok. dwa razy wyższy od firmowych urządzeń kupowanych na własną rękę.

Użytkownicy o bardziej wysublimowanych wymaganiach co do jakości odtwarzanego dźwięku powinni rozpocząć kompletowanie zestawu od zakupu odtwarzacza o większej mocy wyjściowej. Dobrej klasy urządzenie kosztuje od 1,5 do 4 tys. zł. Daje ono zwykle możliwość sterowania subwooferem (dodatkowym głośnikiem niskotonowym) czy zmieniarką CD. Subwoofer to wydatek rzędu 1-1,2 tys. zł, a zmieniarka od 800 do 1,5 tys. zł.

 

Do relaksacyjnego słuchania dźwięku niezbędne są głośniki o odpowiedniej mocy i paśmie przenoszenia. Minimum luksusu to dwa szerokopasmowe z przodu auta, a jeśli dysponujemy odpowiednio większą ilością środków, warto pomyśleć o zwiększeniu liczby głośników. Najlepszym rozwiązaniem jest odseparowanie głośników niskotonowych od wysokotonowych. Cztery głośniki złożą się wówczas na system dający odczuwalną, nawet dla laika, zmianę jakości odsłuchu.

 

Samochodowy sprzęt audio objęty jest zwykle dwuletnią gwarancją (Blaupunkt, Alpine, JVC). Niektóre firmy, np. Pioneer, dają jeszcze gwarancję roczną, co w sumie i tak nie ma większego znaczenia, gdyż sprzęt markowy zazwyczaj ulega uszkodzeniu z winy użytkownika. Najczęściej upada na podłogę panel sterujący albo kierowca siada na nim, a takie usterki i tak nie są objęte gwarancją. 

 

Przykładowe ceny modeli w cenie do 1000 zł:

 

Nazwa

Cena (zł)

JVC KD-S73R

529

JVC KD-G301

649

JVC KD-G401

729

JVC KD-G501

769

JVC KD-SC601

869

Panasonic CQ-C1120GN

559

Panasonic CQ-C3100VN

619

Panasonic CQ-C1300AN

679

Panasonic CQ-C1400N

719

Panasonic CQ-C3300N

869

 

Przykładowe ceny modeli powyżej 1 tys. zł:

 

Nazwa

Cena (zł)

Pioneer DEH-P5600MP           

1 139

Pioneer DEH-P7600MP

1 689

Pioneer DEH-P77MP

1 989

Pioneer DEH-P80MP

2 139

Pioneer FH-P4100R

2 629

Pioneer DEH-P8600MP

2 909

Pioneer DEX-P9R

6 179

Sony MEX-1HDD, 16GB HDD

6 219

Fot. Blaupunkt
Fot. Blaupunkt

 

Imponującym sprzętem jest TravelPilot E1 firmy Blaupunkt, łączącym funkcje radia, odtwarzacza i systemu nawigacyjnego. Można je montować w każdym samochodzie, bez względu na markę. W oparciu o załączoną płytę z cyfrowymi mapami Polski, Czech oraz głównych dróg Europy system nawigacyjny umożliwia prowadzenie do celu optymalną drogą oraz omijanie ewentualnych korków. Urządzenie TravelPilot E1 to także wysokiej klasy radio Hi-Fi z tunerem DigiCeiver i odtwarzaczem płyt CD. Chcąc posłuchać w trakcie jazdy muzyki, wystarczy wyjąć płytę nawigacyjną CD, a zamiast niej włożyć płytę CD audio - system zapisuje parametry trasy przejazdu, umożliwiając nawigację w trakcie słuchania płyty. Wersja TravelPilot E2 odtwarza dodatkowo pliki MP3. Cena urządzenia - 3990 PLN.

 

Porównanie parametrów najtańszego i najdroższego radioodtwarzacza w przedziale do 1000 PLN:

 

JVC KD-S6060, cena 489 zł

 

 Moc wyjściowa: 45W x 4

 Kompatybilny z CD/CD-R

 Zaawansowana pamięć sterowania dźwiękiem

 Wyjścia liniowe

 Niebieski wyświetlacz

 

Odtwarzacz CD

 CD/CD-R

 Bezpośredni dostęp do ścieżki (1-12)

 Odtwarzanie losowe

 

Tuner

 Tuner HS-II

 Stacje: 18 FM + 6 MW/LW

 SSM (dla FM)

 Wyszukiwanie

 AFNS/PNC

 

Wzmacniacz

 Regulacja głośności dla źródła

 Advanced SCM

 Regulowane wejście liniowe

 Poziom wyjścia liniowego: 2V

 Zaciski wyjścia liniowego: 1

 

Wyświetlacz

 Podświetlenie kolorowe / białe diody LED

 

JVC KD-SC601 cena 869 PLN

 

 Możliwość zdalnego sterowania z kierownicy

 Moc wyjściowa: 50W x 4

 1 bitowy przetwornik DAC (24-bitowe próbkowanie)

 Kompatybilny z MP3/WMA

 Odtwarzanie CD/CD-R/CD-RW

 CEQ

 Wyjście liniowe (x 2 pary)

 Wyjście na subwoofer z regulacją poziomu

 6 wymiennych nakładek na panel

 Zmiana koloru wyświetlacza (6 stopni)

 DAB Basic Control II

 Zdejmowany panel

 Odtwarzacz CD

 Odtwarzanie CD-RW, CD/CD-R, MP3, WMA

 CD Text

 Wprowadzenie nazwy płyty

 Bezpośredni dostęp do ścieżki (1-12)

 Odtwarzanie losowe

 Sterowanie zmieniaczem CD: bezpośredni wybór płyty (1-12), odtwarzanie losowe/powtarzanie (2 tryby)

 

Tuner

 RDS

 Tuner HS-II

 Stacje: 18 FM + 6 MW/LW

 SSM (dla FM)

 Wyszukiwanie

 AFNS/PNC

 Obsługa DAB II

 

Wzmacniacz

 Regulacja głośności dla źródła

 cEQ

 Poziom wyjścia liniowego: 2V

 Zaciski wyjścia liniowego: 2

 Regulacja poziomu wyjścia subwoofera

 

Wyświetlacz

 Wskaźnik poziomu dźwięku/głośności

 Podświetlenie Vario-Colour (6 stopni)

 Podświetlenie kolorowe / białe diody LED: czerwona/biała

 

Różnica ceny, około 400 zł, jest w pełni uzasadniona, gdyż dostajemy sprzęt o bardzo wielu możliwościach, konstruowany w oparciu o najnowsze technologie cyfrowe.

  

Dane techniczne modelu Pioneer DEH-P900HDD       w cenie 9 529 zł:

 

Fot. Pioneer: Modele wysokiej klasy są dość drogie – przykładowy model firmy Pioneer DEH-P900HDD kosztuje 9 529 zł.
Fot. Pioneer: Modele wysokiej klasy są dość drogie – przykładowy model firmy Pioneer DEH-P900HDD kosztuje 9 529 zł.

 Odtwarzacz CD

 1 bitowy przetwornik C/A z filtrem o 8 krotnym nadpróbkowaniu

 Szybki ruch do przodu/do tyłu

 Wyszukiwanie/skanowanie/powtarzanie

 Ręczne przeszukiwanie ścieżki

 Losowa kolejność

 Pamięć ostatniej pozycji

 Pamięć tytułu płyty

 CD tekst

 Odtwarzanie płyt CD-R, CD-RW z funkcją omijania ścieżek

 CD-ROM: MP3 / WMA

 

Dysk Twardy (HDD)

 Folder listy odtwarzania: data nagrania (all)/Digital/Analogue/Artist/Custo

 6 list odtwarzania użytkownika

 Skanowanie / odtwarzanie z powtarzaniem / odtwarzanie losowe / pauza

 Wprowadzanie tytułów

 Kasowanie

 Pojemność 10 GB

Strefa Biznesu - inwestycje w samochody klasyczne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na motofakty.pl Motofakty
Dodaj ogłoszenie