Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy zaleje nas samochodowy złom?

Tomasz Szmandra
Nie trzeba już wykonywać badań technicznych aut używanych, które sprowadzimy z zagranicy. Czy na nasze drogi trafi więcej samochodów w kiepskim stanie?
Nie trzeba już wykonywać badań technicznych aut używanych, które sprowadzimy z zagranicy. Czy oznacza to, że na nasze drogi trafi więcej samochodów w kiepskim stanie?
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

 

Od dłuższego czasu zniesienia tych badań domagała się Komisja Europejska. Zdaniem Brukseli ograniczało to import używanych aut do Polski (chociaż Polacy biją rekordy świata, sprowadzając około 1 mln używanych samochodów rocznie). Brukseli nie podobało się też, że szczegółowe badania przed rejestracją były nieco droższe od okresowych badań technicznych dla wszystkich aut jeżdżących już po Polsce. 

 

Polska nie chciała zmienić przepisów, bo prawo unijne zezwala na dodatkowe badania ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego i ochronę środowiska. Komisja Europejska pozwała więc nasz kraj do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Ten orzekł, że polskie przepisy naruszają europejskie prawo swobodnego przepływu towarów.

 

W odpowiedzi na ten zarzut nasz rząd zrezygnował z kontroli technicznej używanych samochodów sprowadzanych z zagranicy. Zmiany uchwalił Sejm, który znowelizował ustawę Prawo o Ruchu Drogowym.

 

Oznacza to, że od 22 września nie są już wymagane dodatkowe badania techniczne używanych aut z importu przed ich pierwszą rejestracją w Polsce. Wystarczy, by w dowodzie rejestracyjnym z kraju z którego importujemy pojazd, znajdował się aktualny wpis o kontroli technicznej.

 

Wygląda więc na to, że obecnie będzie można zarejestrować używane auto z zagranicy, które przywiezione zostało na lawecie, bo z powodu uszkodzeń, np. w wyniku wypadku,  nie mogło poruszać się na własnych kołach. 

 

- Takie przypadki są niestety możliwe. Mam Nadzieję jednak, że nie czeka nas zalew złomu, ale z pewnością znajdą się "importerzy", którzy na różne sposoby wykorzystają nowe przepisy. Szkoda że Ministerstwo Infrastruktury nie zadbało, by do takiej sytuacji nie doszło - mówi Janusz Radoń, szef jednej z warszawskich Stacji Kontroli Pojazdów.

 

Według ustawy nowe rozporządzenia o badaniach technicznych miały być ogłoszone już pod koniec czerwca, ale ich projekty Ministerstwo Infrastruktury przekazało do konsultacji dopiero w sierpniu, czyli w czasie wakacji. W efekcie w ogóle nie uwzględniono propozycji zmian "systemowych" regulujących kwestię badań diagnostycznych aut z importu.

 

Co gorsza, zmiana przepisów może też ułatwić życie złodziejom. Teraz wystarczy zarejestrować samochód nawet poważnie uszkodzony w wypadku i wycięty z niego numer identyfikacyjny umieścić w takim samym modelu np. skradzionego auta.

 

Jakub Faryś- prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego uważa że brak obowiązkowej kontroli technicznej pojazdów przewożonych z zagranicy z pewnością wpłynie negatywnie na polski rynek samochodowy. Przede wszystkim oznacza to, że na nasze drogi może trafić więcej aut, które w ogóle nie powinny zostać dopuszczone do ruchu. Zmiana przepisów ułatwi także oszustwa, które ograniczał wymóg kontroli technicznej przed rejestracją w Polsce.

 

Jednak jakiekolwiek prognozy na temat, jakości sprowadzanych samochodów muszą poczekać. Takie zdanie na ten temat ma Jerzy Pomianowski- Prezes Fundacji Zapobieganie Wypadkom Drogowym- solidność badań technicznych wykonywanych na zachodzie można traktować z dużym zaufaniem gdyż są na bardzo wysokim poziomie, więc nie ma potrzeby powielania tych samych badań w polskich stacjach. Należy także jasno zaznaczyć, że polskie stacje diagnostyczne np. te pod patronatem ITS, także nie odbiegają, jakością a ich wyniki są szanowane w całej europie. Zmianę w przepisach można traktować, jako dobry krok w ujednolicaniu przepisów na terenie Unii.

 

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty