Czy wiesz, że....? Taśmę produkcyjną w zakładach Forda uruchomiono w 1908 roku

Paweł Piątek
Pojawił się Ford Model T. Dzięki zastosowaniu taśmy produkcyjnej, z roku na rok stawał się coraz tańszy, do tego stopnia, że średnio zarabiający ludzie mogli zacząć myśleć o jego zakupie.

Do 1928 roku, kiedy zakończono jego produkcję, powstało w sumie ponad 15 milionów egzemplarzy tego modelu. Jego następcą był bardzo udany Ford Model A z roku 1927.

Oprócz atrakcyjnej ceny, dużą zaletą Forda T była dostępność do części zamiennych. Właściciele pojazdów innych marek w razie awarii sami musieli wytwarzać części zapasowe lub prosić producentów o udostępnienie potrzebnego elementu. Nie trzeba mówić jak kosztowna była taka usługa.

Pod maską tego niewielkiego pojazdu pracował benzynowy silnik o pojemności 2.9 litra, który generował 22 KM. Niska masa, wynosząca około 550 kg sprawiła, że Ford T rozpędzał się do zawrotnej prędkości 65 km/h. Należy wspomnieć, że zaledwie 13 lat wcześniej rekord prędkości na lądzie wynosił 63 km/h... Nawet w obecnych czasach jednostka napędowa Forda T mogłaby zostać uznana za stosunkowo ekonomiczną. Na każde 100 km potrzebowała ona około 13 litrów paliwa.

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty