Nie ma przepisu zabraniającego filmowania lub fotografowania funkcjonariusza publicznego na służbie znajdującego się w miejscu publicznym. Bez wątpienia taką osobą jest umundurowany funkcjonariusz policji, strażnik miejski, czy inspektor transportu drogowego. Nagrywanie czy fotografowanie policjanta nie wymaga jego zgody i nie trzeba także go o tym informować. Nie ma również podstawy prawnej do wystawienia mandatu za nagrywanie, a funkcjonariusz nie może żądać wykasowania nagrania.
Nagrywanie policjanta. Lepiej trzymać się tej zasady!
Należy pamiętać, że niezależnie od tego, czy jesteśmy świadkami przeprowadzanych czynności, czy osobami w stosunku do których są one prowadzone, nie możemy swoim zachowaniem utrudniać tychże czynności, a naszym obowiązkiem jest wykonywanie poleceń, np. nakazujących odsunięcie się, tak aby policjant mógł np. wylegitymować osobę, czy przeprowadzić kontrolę osobistą.
Kodeks karny mówi jasno:
Art. 224. § 1. Kto przemocą lub groźbą bezprawną wywiera wpływ na czynności urzędowe organu administracji rządowej, innego organu państwowego lub samorządu terytorialnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia funkcjonariusza publicznego albo osoby do pomocy mu przybranej do przedsięwzięcia lub zaniechania prawnej czynności służbowej