Czy kolor auta wpływa na ryzyko szkody w ruchu drogowym?

Mat. inf. autodna.pl
autodna.pl
autodna.pl
Różne analizy wykazały, że kolor auta jest trzecim najważniejszym czynnikiem przy zakupie samochodu, za jego marką i modelem. Decyzja, jaki kolor powinien mieć nowy pojazd, nie jest impulsywna. Często podejmowana jest po długiej dyskusji z rodziną lub przyjaciółmi. Okazuje się, że bardzo słusznie, ponieważ kolor auta ma związek z ryzykiem wystąpienia szkody.

Trendy kolorystyczne aut w Polsce

Podczas gdy lata 90. były jeszcze dekadą dla triumfu lakieru w kolorze srebrnym, niedługo później rozkwitła biel we wszystkich jej odcieniach. Do dziś pozostaje ona jednym z najpopularniejszych kolorów karoserii samochodowych. Niektóre trendy kolorystyczne powtarzają się na przestrzeni lat, inne – takie jak matowe lub dwukolorowe wykończenie, efekty metaliczne lub perłowe – wynikają z nowych rozwiązań i możliwości.

W ostatnich latach oprócz bieli najpopularniejszym kolorem aut w Polsce jest czarny, srebrny i szary. Występują one w różnych odcieniach i wykończeniach. Głównym tego powodem jest wysoka wartość tych kolorów przy odsprzedaży samochodu. Krzykliwe i kolorowe lakiery takie jak błękitny, pomarańczowy lub żółty, rzadko zapewniają później pożądaną wartość i cieszą się mniejszą popularnością. Bezpieczniej jest inwestować w ciemniejszy odcień niebieskiego, zielonego lub czerwonego. Niemniej to właśnie czerń i biel nadal cieszą się w Polsce dużą popularnością.

Sprawdź kolor auta po numerze VIN

Wybór idealnego koloru samochodu nie jest łatwym zadaniem, ponieważ tak naprawdę producenci zadbali o to, aby klienci mieli w czym wybierać. Różne fantazyjne nazwy kolorów, odcienie, stopnie jasności, połysku itd. ostatecznie wpływają na aspekt wizualny całej karoserii. Dlatego jeśli chcesz poznać dokładny, oryginalny kolor auta, skorzystaj z podpowiedzi „ukrytej” w numerze VIN.

Ten unikatowy ciąg znaków składający się z 17 liter i cyfr znajdziesz na przykład w dowodzie rejestracyjnym każdego pojazdu. Teraz wystarczy, że sprawdzisz numer VIN np. na stronie autoDNA.pl. Gotowy raport zawiera informacje dotyczące historii pojazdu zapisanej na numerze VIN konkretnego modelu, m.in. te dotyczące oryginalnego koloru lakieru.

Ostatecznie wybór kolorystyki auta zawsze zależy od osobistego gustu potencjalnego właściciela. Jednak przy wyborze należy wziąć pod uwagę także takie czynniki, jak wartość samochodu przy odsprzedaży oraz wrażliwość lakieru na zarysowania i kurz. Co ciekawe, kolor pojazdu odgrywa rolę także w bezpieczeństwie na drodze.

Niebezpieczny brąz i bezpieczny perłowy – kolor aut a ryzyko szkody

Czy wiesz, że według psychologii koloru kierowcy, którzy jeżdżą srebrnym samochodem, przywiązują większą wagę do bezpieczeństwa na drodze? To z kolei przekłada się również na styl jazdy: przestrzegają przepisów oraz jeżdżą bardzo ostrożnie. Natomiast kierowcy czarnych samochodów są uważani za szczególnie pewnych siebie, a nawet nieznoszących sprzeciwu. Lubią szybką jazdę i często łamią przepisy ruchu drogowego.

Jak się okazuje, rzeczywiście odcień lakieru musi wpływać na specyfikę jazdy i zachowania bezpieczeństwa na drodze. Na podstawie danych sprawdzanych w 2021 r. w bazie autoDNA ustalono, że pewne kolory aut dają większe prawdopodobieństwo wystąpienia szkody niż inne. W pierwszej czwórce niebezpiecznych barw znalazły się kolory:

brązowy –  12,1%,
szary –  11,4%,u
grafitowy –  11,2%,
czarny –  10,9%.

Zaskakujący jest fakt, że zaraz po nich w rankingu znajdowała się biel (10%). Oczywiście te statystyki mogą wiązać się z popularnością tych kolorów w parku samochodowym w Polsce. Jednak nie zmienia to faktu, że za najbezpieczniejszy uznano kolor perłowy (7,3%), a tuż przed nim zielony (8,4%). Mniej szkód zgłoszono również w przypadku lakieru srebrnego, czerwonego i niebieskiego (ok. 9,5%).

Jeśli teraz założysz, że srebrny jest jednym z najbezpieczniejszych kolorów samochodów, a czarny stwarza duże ryzyko, niestety musisz zejść na ziemię. Co prawda, według specjalistów z rynku motoryzacyjnego jaśniejsze lakiery są bezpieczniejsze, ponieważ nie tylko lepiej rzucają się w oczy w nocy, ale są też lepiej postrzegane w dzień dzięki wyższemu współczynnikowi odbicia światła. Nie zmienia to faktu, że oprócz koloru karoserii, liczą się także umiejętności kierowcy oraz zachowanie ostrożności na drodze.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty