Czas zmieniać opony. Wkrótce zaczną się kolejki

gazeta.pomorska
Wymiana ogumienia
Wymiana ogumienia
W piątek temperatura powietrza w Kujawsko-pomorskiem spadnie do 4-5 stopni Celsjusza, w weekend nawet do 2. Opady deszczu przejdą w śnieg. To zapowiedź zimy i kolejek w serwisach oponiarskich.
Wymiana ogumienia
Wymiana ogumienia

Już teraz widać większy ruch w interesie - cieszy się Maciej Landowski, współwłaściciel bydgoskiej firmy Opon Lan. - Ogumienie wymieniają zapobiegliwi kierowcy, którzy nie chcą później czekać długo na swoją kolej w punkcie wymiany - ocenia.

Z północy do Polski zbliża się niż skandynawski, który raptownie obniży temperaturę (nocą do minus 3). Będzie padać deszcz przechodzący w śnieg.

To zdecydowanie powinno zdopingować kierowców do wymiany opon samochodowych. Przyjmuje się, że warto to zrobić, gdy średniodobowa temperatura wynosi 7 stopni Celsjusza. - To dlatego, że opony letnie są twardsze od zimowych i gdy nastają chłody, jeszcze bardziej twardnieją - wyjaśnia Landowski. - Należy więc zastąpić je takimi, które są bardziej miękkie i tak szybko nie twardnieją. Te zapewniają lepszą przyczepność do nawierzchni, krótszą drogę hamowania i lepszy start auta - koła nie buksują.

O tak dobrych właściwościach "zimówek" decyduje nie tylko skład mieszanki gumowej, ale też większy, bardziej otwarty bieżnik, zapewniający lepsze odprowadzanie wody, śniegu i błota pośniegowego. Jednocześnie wielka liczba lamelek (drobnych nacięć na oponie) powoduje dobre "trzymanie" nawierzchni.

Wymiana ogumienia to nie tylko większe bezpieczeństwo jazdy. To także profilaktyka, bo gdy w warunkach zimowych dojdzie do wypadku czy zwykłej stłuczki, ubezpieczyciel zapewne przyjrzy się oponom. Jeśli były letnie lub nie spełniały wymogów bezpieczeństwa, może nie wypłacić odszkodowania lub je obniżyć.

Bieżnik w oponach zimowych nie powinien być płytszy niż 4 mm, choć prawo stwierdza ogólnie (dla ogumienia letniego i zimowego), że musi mieć minimum 1,6 mm. Na bieżnikach niektórych opon widnieje symbol płatka śniegu. Gdy zniknie, opona nadaje się do wymiany.

Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego proponuje, by wymiana opon na zimowe była obowiązkowa. - Zimowe opony niewątpliwie zwiększają bezpieczeństwo jazdy na śniegu i w niskich temperaturach, ale nie można przesadzać i zmuszać kierowców do wymiany ogumienia od jakiejś daty w kalendarzu - uważa podinsp. Robert Olszewski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy. - A co będzie, jeśli w tym czasie aura zacznie przypominać wiosenną? To na pewno nie zwiększy bezpieczeństwa. Ba, może je nawet pogorszyć - ostrzega.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty