Continental zdobywcą nagrody GreenTec Award 2014 za gumę z dmuchawców

(ip)
Continental oraz zajmujący się biologią molekularną i ekologią stosowaną Instytut Fraunhofera (IME) na Uniwersytecie w Münster, zostały uhonorowane nagrodą GreenTec Award 2014 za ich wspólny projekt badawczy "RUBIN – Przemysłowe wytwarzanie naturalnego kauczuku z mniszka lekarskiego".

Sześćdziesięcioosobowe jury, składające się z ekspertów branżowych oraz przedstawicieli środowisk akademickich,

Fot: Continental
Fot: Continental

stowarzyszeń zawodowych i mediów, uznało ten projekt za wybitny przykład zaangażowania w ochronę środowiska i stworzenia pionierskiej technologii w kategorii „Automobility”. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się 4 maja w Monachium podczas IFAT, wiodących targów technologii ekologicznych na świecie, w obecności 1000 gości ze świata biznesu, sportu i rozrywki. Nagrody GreenTec Award, przyznawane od 2008 roku w 14 różnych kategoriach, są najważniejszymi europejskimi wyróżnieniami w zakresie ochrony środowiska
i biznesu.

Fot: Continental
Fot: Continental

Jesteśmy bardzo zadowoleni z uhonorowania tą nagrodą naszego projektu wytwarzania gumy z mniszka lekarskiego. Continental rozwija bardzo obiecującą technologię, której pełny potencjał zostanie osiągnięty w ciągu najbliższych kilku lat. Mając nadzieję na wzrost poziomu motoryzacji na szybko rozwijających się rynkach, takich jak Azja, oczekujemy znacznego wzrostu popytu na kauczuk naturalny. Jesteśmy przekonani, że stosowanie gumy z korzenia mniszka lekarskiego sprawi, iż nasza produkcja opon stanie się znacznie bardziej wydajna i zrównoważona – powiedział Nikolai Setzer, członek zarządu firmy Continental odpowiedzialny za Dział Opon.

W projekcie RUBIN staramy się znaleźć ekologicznie, ekonomicznie i społecznie praktyczne rozwiązanie, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na kauczuk naturalny – dodał dr Andreas Topp, wiceprezes firmy Continental odpowiedzialny za surowce, rozwój oraz wdrażanie do produkcji opon. Continental oraz IME pracują obecnie nad przemysłowym wykorzystaniem rosyjskiego mniszka lekarskiego, o którym mówi się, że jest bardzo bogaty w kauczuk i nie wymaga tropikalnego klimatu w przeciwieństwie do drzew kauczukowych. Tę niewymagającą roślinę można hodować w wielu regionach o klimacie umiarkowanym, które były dotąd bezużyteczne w tego typu uprawach.

Pozyskiwanie gumy z dmuchawców skróci trasy transportu kauczuku do naszych zakładów produkcyjnych i umożliwi zaspokojenie rosnącego światowego popytu na kauczuk bez poświęcania większej powierzchni cennych obszarów lasów tropikalnych. Oba te czynniki będą miały trwały pozytywny wpływ na światową emisję dwutlenku węgla oraz bioróżnorodność – podkreślił dr Andreas Topp.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty