Co warto mieć w bagażniku?

(rt)
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Jeżeli mamy nieco pojęcia o drobnych naprawach i lubimy majsterkować, warto wzbogacić podstawowy fabryczny zestaw narzędzi dołączany do każdego samochodu o dodatkowe elementy.

Jeżeli mamy nieco pojęcia o drobnych naprawach i lubimy majsterkować, warto wzbogacić podstawowy fabryczny zestaw narzędzi dołączany do każdego samochodu o dodatkowe elementy.

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

 

Komplety narzędzi dołączane do samochodów wraz z ich zaawansowaniem technicznym stają się coraz uboższe. Z reguły w bagażniku znajdziemy jednie klucz do kół i podnośnik. Zapewne w dużej mierze wynika to z tego, że przy aucie naszpikowanym nowoczesną technologią raczej niewiele rzeczy damy radę zrobić sami, ale niekiedy drobna naprawa wykonana przy pomocy prostych narzędzi pozwala przynajmniej na dojechanie do najbliższego warsztatu.

 

Oczywiście nie będziemy nikogo namawiali na wożenie całego warsztatu w bagażniku. Warto jednak wrzucić do kufra dodatkowy śrubokręt z wymienną końcówką (płaską i krzyżakową), kombinerki, kilka podstawowych płaskich kluczy (najczęściej używane przy aucie wymiary kluczy to z reguły 8 mm, 10 mm, 13 mm oraz 17 mm), kawałek drutu na wypadek konieczności podwiązania jakiegoś elementu oraz płyn penetrujący, który ułatwia odkręcenie zapieczonych śrub i nakrętek.
 
Przydatny bywa także klucz do świec, który obecnie trzeba dobrze dopasować nie tylko do rozmiaru świecy, ale także do miejsca, gdzie się one znajdują (bardzo często świece zapłonowe osadzone są dosyć głęboko, co wymaga specjalnie przedłużonego klucza).

 

Szczególnie teraz, gdy za oknem temperatura zaczyna spadać poniżej zera, w bagażniku nie powinno zabraknąć przewodów rozruchowych na wypadek, gdyby nasz akumulator odmówił posłuszeństwa lub trzeba by było pomóc innemu kierowcy.

 

Upewnijmy się również czy posiadamy komplet żarówek zapasowych. Producenci nie dodają do swoich samochodów zestawu żarówek, które na wszelki wypadek powinny się znaleźć w zapasie.  Dokładna specyfikacja i moc żarówek zawsze jest wyszczególniona w instrukcji auta.

 

Warto także mieć przy sobie apteczkę pierwszej pomocy oraz kamizelkę odblaskową. Zwykła apteczka, mimo że nie jest wymagana przepisami może nam się przydąć np.: w razie drobnych skaleczeń podczas wymiany koła.

 

Przykładowe ceny niektórych produktów.

 

Produkt

Cena

Przewody rozruchowe

18 zł

Komplet żarówek zapasowych

29 zł

Preparat do zapieczonych śrub

12 zł

Apteczka pierwszej pomocy

26 zł

Kamizelka odblaskowa

5 zł

Komplet kluczy płaskich

39 zł

Manometr do kół

17 zł

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polskie myśliwce w powietrzu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty