
Policjanci i instruktorzy nauki jazdy bardzo często mówią o wymuszaniu i ustępowaniu pierwszeństwa. Ale co to właściwie znaczy? Jak poznać czy możemy jechać, czy już wymusimy pierwszeństwo? Czy to zależy od prędkości, czy odległości obu aut? Z drugiej strony obserwując to, co dzieje się na drogach, dochodzę do wniosku że chyba nie da się poruszać (zwłaszcza w miastach) bez wymuszania pierszeństwa.
Jacek z Czeladzi
Nie ma sztywnych ram, potrzeba kultury
Odpowiada Roman Bańczyk rzeczoznawca motoryzacyjny i biegły sądowy, wicedyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach:
Nie ma sztywnych ram określonych odległością pojazdów, czy ich prędkością. Wymuszenie pierwszeństwa zachodzi zawsze, kiedy wykonany przez nas manewr zmusi kierowcę samochodu jadącego drogą z pierwszeństwem przejazdu do hamowania, a nawet zmniejszenia prędkości. Tak problem wygląda od strony przepisów. Trzeba jednak przyznać, że w obecnych warunkach, przy tak silnym natężeniu ruchu, jakie mamy w miastach, włączenie się do ruchu przy rygorystycznym przestrzeganiu tej zasady faktycznie często jest niemożliwe. Na taką sytuację, która umożliwiłaby całkowicie przepisowe włączenie się do ruchu na większości ulic centrum Katowic w ciągu dnia można czekać w nieskończoność. Wybierając lukę w potoku pojazdów trzeba jednak pamiętać, żeby nie zmuszać innych kierowców do nagłych, gwałtownych reakcji - hamowania czy zmiany pasa ruchu.
Na wielojezdniowych ulicach wystarczy przecież tylko zjechać na chwilę na lewy pas, pozostawiając prawy dla włączającego się do ruchu auta. Kierowcy mający pierwszeństwo powinni pamiętać, że i oni za chwilę będą stali na drodze podporządkowanej. Przy poruszaniu się w miastach najważniejsza jest płynność ruchu. Jeżeli zdejmiemy nogę z gazu to już trzeci, czy czwarty samochód za nami nie zauważy zmiany. Kiedy jednak kierowca czekający zbyt długo na możliwość włączenia się do ruchu straci cierpliwość i wymuszając pierwszeństwo, zmusi nas do nagłego hamowania, to przerwa w ruchu będzie wyraźna. Kultura jazdy jest w tej sytuacji bardzo ważna. Jeżeli zaczniemy ustępować sobie miejsca, starać się zachować jak największą płynność ruchu, to będziemy mieli z tego więcej korzyści, niż z rygorystycznego przestrzegania pierwszeństwa przejazdu.
Rajd Pojazdów Zabytkowych
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Szwecja wyprowadza wojsko na ulice. "Żaden kraj w Europie nie jest w takiej sytuacji"
- Jaka będzie jesień? Sprawdź w naszym quizie, czy znasz jesienne przysłowia
- Jesienny trening mózgu dla bystrzaków. Czy rozwiążesz 12 zagadek? QUIZ
- Lista imion zakazanych w Polsce! Urzędnik nie pozwoli ci tak nazwać dziecka!