Co to jest handicap

Materiał informacyjny zawodtyper.pl
Co to jest handicap
Co to jest handicap
Na czym polega handicap, prawie zawsze zastanawiają się typerzy, korzystający z zakładów bukmacherskich. Zakłady z handicapem są powszechną praktyką w sportach opartych na punktach, takich jak popularna piłka nożna, koszykówka, futbol amerykański, hokej na lodzie lub tenis. Rzadko zdarza się, aby dany sport odbiegał od tej reguły. W związku z tym w ofertach serwisów bukmacherskich znajdziemy mnóstwo dyscyplin, w których możemy testować, na czym polega handicap. Zakłady handicapowe wpływają na sposób prezentacji kursów, dlatego przed przystąpieniem do używania tego terminu zaleca się dokładne zrozumienie tego rodzaju zakładów. W tym artykule dowiesz się m.in., co to znaczy handicap i co to jest handicap azjatycki.

Handicap co to znaczy?

 

Handicap w dowolnym sporcie określa się jako przewagę danej drużyny lub zawodnika. Z drugiej strony przeciwny zespół lub rywal przedstawiany jest w pozycji tracącej. Można to w prosty sposób wyjaśnić na danym przykładzie. Drużyna A otrzymuje na starcie handicap -2, natomiast zespół B handicap +2. Na czym polega handicap w pierwszym przypadku? Oznacza on dwubramkową stratę od początku meczu. Analogicznie zespół B zaczyna starcie z dwubramkową przewagą. Po co został wymyślony handicap? Przede wszystkim ma on służyć uatrakcyjnieniu zakładów bukmacherskich. Co to byłaby za zabawa, jeśli w każdym starciu, w obojętnie jakiej dyscyplinie typowalibyśmy wyłącznie zakłady na zwycięzcę.

 

Handicap europejski

 

Jednym z głównych handicapów, które można spotkać w zakładach bukmacherskich, jest handicap europejski. Jest to klasyczny zakład trójdrogowy, który dopuszcza możliwość wygranej gospodarza, remisu i zwycięstwa gości. Podczas wykorzystania dowolnego handicapu zakład zostaje rozliczony nie na bazie rezultatu pojedynku, a na bazie zagranego przez Ciebie handicapu. Przy handicapie europejskim dodawane lub odejmowane wartości (punkty, sety, bramki itd.) przybierają postać liczb całkowitych. Najczęstsze oznaczenia, jakie możemy spotkać w serwisach bukmacherskich to: -1, +3, 0:1, 2:0. Poniżej podajemy dwa losowe przykłady korzystania z handicapu europejskiego.

 

Zespół A (-1) – Zespół B (+1)

 

Kurs na drużynę A wynosi 1.70, na remis 3.93, a na zwycięstwo gości 4.94. Jak widać zespół gospodarzy, jest w tym starciu faworytem. Jest to idealny przykład wykorzystania handicapu europejskiego, gdy mamy do czynienia z faworytem i sporym „underdogiem”. W tym przypadku stawiamy na zwycięstwo zespołu A, wliczając ujemny handicap -1. Co to oznacza w praktyce? Jeśli chcemy, aby nasz zakład bukmacher uznał za wygrany, gospodarze muszą wygrać co najmniej dwoma bramkami. Dlaczego? Na początku meczu odejmujemy miejscowej ekipie jednego gola, a to oznacza, że od pierwszej minuty zespół A hipotetycznie przegrywa wynikiem 0-1. Zwycięstwo 1-0 nic nam nie daje, ponieważ wówczas rezultat po uwzględnieniu handicapu będzie wynosić 0-0. Zakład będzie wygrany, gdy zespół A wygra np. 2-0, 3-1, 4-0 itd. Zakład przegrywamy, jeśli gospodarze zremisują, wygrają dokładnie jedną bramką lub przegrają.

 

Klub A – Klub B (-1) X

 

W tym przypadku w hitowym starciu w Premier League postawiliśmy remisowy handicap europejski -1 lub jak kto woli 0:1 na drużynę gości. To oznacza, że klub B musi wygrać dokładnie jedną bramką. Każdy inny wynik automatycznie powoduje, że nasz kupon podświetli się na czerwono, a pieniądze bezpowrotnie przepadną. Dlaczego tak działa handicap na remis? Na początku daliśmy klubowi A jedną bramkę straty. Aby goście zremisowali, muszą wygrać różnicą wyłącznie jednej bramki np. 1-0, 2-1 lub 3-2.

U polskich legalnych bukmacherów handicapy są dostępne praktycznie u każdego. Drobne lub mniejsze różnice mogą występować przy handicapach azjatyckich. Jeśli nie interesują Cię tylko podstawowe zakłady na wydarzenia meczowe i chciałbyś wypróbować wszelkiego rodzaju handicapy, warto sprawdzić, jaki sts handicap przygotował dla nowych i stałych klientów. Na stronie i aplikacji mobilnej znajdziesz szeroką ofertę na ponad 30 dyscyplin sportowych, które zapewniają grę z handicapami europejskimi i azjatyckimi.

 

Handicap azjatycki co to jest?

 

Z pewnością zastanawiasz się, czym się różni handicap azjatycki od europejskiego. Zasadniczą różnicą jest brak możliwości postawienia na remis, więc jedyną opcją na wygranie kuponu jest zwycięstwo lub porażka któregoś zespołu/zawodnika. W przypadku remisu zakład jest anulowany, czyli dostajemy zwrot środków na konto gracza. Dlatego też najczęściej typerzy zapytani o handicap azjatycki, co to oznacza, wymieniają przede wszystkim wykorzystanie połówek np. +0,5 lub ćwiartek np. -0.75. Handicap azjatycki jest dla początkujących graczy trudnym do zrozumienia zagadnieniem. W związku z tym znaczna część osób rezygnuje z tego rodzaju zakładów i skupia się wyłącznie na podstawowych typach 1X2. W rzeczywistości system ten jest banalny w korzystaniu i bardzo łatwo można go przedstawić na konkretnych przykładach.

 

Handicap 0.0 - DNB (remis nie ma zakładu)

 

Ten konkrety przykład stosuje się przeważnie w piłce nożnej. Na czym polega handicap azjatycki 0.0? Jest to popularny zakład, który gwarantuje zwrot środków, gdy postawiony mecz zakończy się rezultatem remisowym. W handicapie 0.0 typujesz na zwycięstwo danego zespołu. Wygrywasz, gdy Twój team wygra mecz, a przegrywasz, kiedy odniesie klęskę. Otrzymujesz gwarantowany zwrot stawki, jeśli w spotkaniu padnie remis.

 

Handicap azjatycki pojedynczy, połówkowy i ćwiartkowy

 

Handicap azjatycki np. -1, +3 itd. oznacza, że w spotkaniu drużyna na początku zyskuje lub traci bramki/punkty. Jest to zakład, gdzie dopuszczalny jest remis, ale wówczas dostajesz zwrot, jak w typowaniu DNB. Jeśli w potencjalnym starciu drużyny A z drużyną B zagrałeś handicap -1 na tę pierwszą, musi ona wygrać minimum dwoma bramkami, aby Twój zakład rozliczono pozytywnie. W przypadku zwycięstwa gospodarzy tylko jednym golem otrzymujesz zwrot, ponieważ przy handicapie -1.0 byłby remis. Zajmijmy się teraz handicapem połówkowym (np. +0,5, - 1,5). Pierwszy przykład daje +0,5 gola danej drużynie. Wiemy, że w rzeczywistości żaden rezultat nie może zakończyć się wygraną 1,5 - 1 itd., ale handicap połówkowy wymyślono dlatego, by nigdy nie zdarzył się remis w połączeniu z „azjanem”.

Handicapy ćwiartkowe to najbardziej skomplikowane handicapy azjatyckie. W zakładzie typu -0,25 stawka dzielona jest na pół na dwa pomniejsze zakłady. Dajmy na to, że w starciu drużyny A z drużyną B obstawiliście handicap -0.25 na gospodarzy. Jeżeli goście wygrają co najmniej jednym golem, Twój zakład będzie przegrany, a jeśli padnie remis, otrzymasz 50% zwrot i 50% przegranej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty