Zagrożenie jakie może wywołać nieodpowiedzialne "pozbycie się problemu" jest ogromne. Związki chemiczne przedostając się do wód, gleb i powietrza ulegają całkowitej lub częściowej degradacji, tworząc czasem tzw. zanieczyszczenia wtórne, które często są bardziej toksyczne od zanieczyszczeń pierwotnych.
Pomimo, że ropa naftowa jest substancją naturalną, związki ropopochodne stanowią jedno z największych zagrożeń dla środowiska. Niestety oleje należą do tej grupy produktów, więc

względy ekologiczne oraz prawo nakazują zbieranie i kontrolowaną ich utylizację w sposób jak najmniej szkodliwy dla środowiska.
Bomba ekologiczna
Pozbywanie się przepracowanych olejów poprzez wylewanie ich wprost do otoczenia pociąga za sobą ogromne zagrożenie dla środowiska, a przede wszystkim dla zdrowia ludzi oraz zwierząt. Wylany olej skaża glebę, przenika do wód gruntowych i poprzez wody podskórne oraz cieki wodne trafia do zbiorników wodnych oraz rzek. Wystarczy kilogram przepracowanego oleju by 5 mln litrów wody stało się niezdatne do picia.