Co robić ze zużytym olejem

Artur Całka, Fuchs Oil Corporation (PL) Sp. z o.o.
Spalenie tony przepracowanego oleju powoduje emisje do atmosfery 10 kg trucizn. Są to związki cynku, manganu, ołowiu, fosforu, siarki oraz chloropochodne.
Spalenie tony przepracowanego oleju powoduje emisje do atmosfery 10 kg trucizn. Są to związki cynku, manganu, ołowiu, fosforu, siarki oraz chloropochodne.
To pytanie zadaje sobie i innym wielu właścicieli warsztatów samochodowych. Wylać byle gdzie, utylizować, spalić. Żadne z tych rozwiązań nie jest dobre.

Zagrożenie jakie może wywołać nieodpowiedzialne "pozbycie się problemu" jest ogromne. Związki chemiczne przedostając się do wód, gleb i powietrza ulegają całkowitej lub częściowej degradacji, tworząc czasem tzw. zanieczyszczenia wtórne, które często są bardziej toksyczne od zanieczyszczeń pierwotnych.

Pomimo, że ropa naftowa jest substancją naturalną, związki ropopochodne stanowią jedno z największych zagrożeń dla środowiska. Niestety oleje należą do tej grupy produktów, więc

Spalenie tony przepracowanego oleju powoduje emisje do atmosfery 10 kg trucizn. Są to związki cynku, manganu, ołowiu, fosforu, siarki oraz chloropoc
Spalenie tony przepracowanego oleju powoduje emisje do atmosfery 10 kg trucizn. Są to związki cynku, manganu, ołowiu, fosforu, siarki oraz chloropochodne.

względy ekologiczne oraz prawo nakazują zbieranie i kontrolowaną ich utylizację w sposób jak najmniej szkodliwy dla środowiska.

Bomba ekologiczna

Pozbywanie się przepracowanych olejów poprzez wylewanie ich wprost do otoczenia pociąga za sobą ogromne zagrożenie dla środowiska, a przede wszystkim dla zdrowia ludzi oraz zwierząt. Wylany olej skaża glebę, przenika do wód gruntowych i poprzez wody podskórne oraz cieki wodne trafia do zbiorników wodnych oraz rzek. Wystarczy kilogram przepracowanego oleju by 5 mln litrów wody stało się niezdatne do picia.

Bywa, że przepracowany olej wykorzystywany jest do innych celów, np. przez rolników do konserwacji maszyn i drewna. Nie nadaje się on jednak do tego - stracił już bowiem swoje właściwości, a spływając z deszczem do gleby powoduje jej degradacje.

Przepracowanego oleju nie wolno również spalać - to najgorsze z możliwych rozwiązań. Ilość szkodliwych substancji wydzielanych podczas tego procesu wystarczy by zabić mieszkańców domu z uszkodzoną wentylacją. Spalenie tony przepracowanego oleju powoduje emisje do atmosfery 10 kg trucizn. Są to związki cynku, manganu, ołowiu, fosforu, siarki oraz chloropochodne.

W zgodzie z prawem

Cóż wiec począć z przepracowanym olejem, który pozostał po wymianie?

Według ustawy o odpadach z dnia 27 kwietnia 2001 (Dz. U. Nr. 62 poz 628), która obecnie obowiązuje w naszym kraju, przepracowany olej jest odpadem i podlega przepisom tej ustawy. Przepisy te definiują olej odpadowy jako "(...) wszystkie oleje smarowe lub przemysłowe, które nie nadają się do zastosowania do którego były pierwotnie przeznaczone, a w szczególności są to zużyte oleje z silników spalinowych i oleje przekładniowe, a także oleje do turbin i oleje hydrauliczne".

Przepisy te mówią, że każdy posiadacz przepracowanych olejów, które w rozumieniu ustawy są odpadami, powstałymi w wyniku prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, jeśli nie jest w stanie we własnym zakresie regenerować i unieszkodliwiać olejów, powinien przekazać te przepracowane oleje podmiotowi gwarantującemu zgodne z prawem zagospodarowanie odpadu. Ustawa zakazuje wylewania przepracowanych olejów do wód lub do ziemi.

Wytwarzając więcej niż 100 kg przepracowanego oleju rocznie należy uzyskać ze starostwa powiatowego decyzje zatwierdzającą program gospodarki odpadami.

Wniosek złożony w starostwie oprócz REGONU oraz aktualnego odpisu z KRS (lub zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej) powinien także zawierać dokument stwierdzający tytuł prawny do terenu, na którym odbywa się magazynowanie przepracowanego oleju.

Co zrobić?

Zużyte smary i oleje możemy gromadzić w osobnym zbiorniku i przekazywać do stacji benzynowej. Wtedy należy prowadzić ilościową i jakościową ewidencję odpadów, a także wnosić opłaty za korzystanie ze środowiska w związku ze składowaniem odpadów.

Najłatwiejszym jednak sposobem pozbycia się przepracowanego oleju jest zlecenie dokonania wymiany oleju oraz gospodarowania odpadami innemu posiadaczowi odpadów, czyli innemu przedsiębiorstwu. Należy jednak pamiętać, że można to zlecić tylko podmiotom, które uzyskały zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie gospodarki odpadami. W takim przypadku, w świetle przepisów, wytwórcą odpadów jest właśnie przedsiębiorstwo wykonujące usługi wymiany oleju, nie zaś zlecający.

Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest niewątpliwa oszczędność czasu, brak zbędnych resztek oleju po wymianie oraz brak zbędnych pustych opakowań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty