Co oznacza brak OC

Andrzej Witczak
Właściciel pojazdu wypowiedział umowę ubezpieczenia u dotychczasowego ubezpieczyciela z zamiarem zmiany firmy. Po kilku dniach dostał jednak samochód służbowy i postanowił swój samochód sprzedać. W tym czasie termin umowy OC minął...

Właściciel pojazdu wypowiedział umowę ubezpieczenia u dotychczasowego ubezpieczyciela z zamiarem zmiany firmy. Po kilku dniach dostał jednak samochód służbowy i postanowił swój samochód sprzedać. Ze sprzedażą - jak wszyscy wiemy - nie jest łatwo więc upłynęło trochę czasu zanim samochód znalazł nowego właściciela. W tym czasie termin umowy OC minął i w momencie sprzedaży właściciel samochodu (wskutek wypowiedzenia) nie posiadał ważnego ubezpieczenia OC. Nowy nabywca w chwili nabycia został poinformowany o tym fakcie ale, wbrew obowiązkowi, również nie zawarł ubezpieczenia. Po 40 dniach od transakcji nowy właściciel, w czasie kontroli drogowej, nie okazał ważnego ubezpieczenia OC (bo nie zawarł) w związku z tym samochód trafił na parking strzeżony a sprawa braku ubezpieczenia trafiła do UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). Jakież było zdziwienie mojego rozmówcy, gdy po trzech miesiącach od sprzedaży samochodu dostał wezwanie do zapłaty na rzecz UFG kwoty !!! 3400zł.
 
Pytanie - czy Fundusz może nałożyć karę na osobę nie będącą już właścicielem pojazdu.Odpowiedź - może. Popularne OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, zawieranym na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 marca 2000r. "Posiadacz pojazdu jest zobowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC za szkody mogące powstać w związku z ruchem tego pojazdu". Zapis ten dotyczy również byłych posiadaczy, którzy, wbrew obowiązkowi, nie posiadali ważnego ubezpieczenia.
 

Dyrektor Risk Service Gid
od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty