Co może policjant na drodze?

(kr)
Kiedy policjant ma prawo zabrać kierowcy prawo jazdy? Czy funkcjonariusze mogą przeszukać nasz samochód? Pytań, związanych z uprawnieniami policjantów kontrolujących ruch drogowy jest wiele, dlatego przygotowaliśmy specjalną ściągawkę dla kierowców.
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

Czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowanie ruchem oraz jego kontrolowanie - oto główne zadania policjantów, zajmujących się ruchem drogowym. Oprócz tego, funkcjonariusze mają jednak jeszcze szereg uprawnień, z których warto zdawać sobie sprawę.

Kontrola pojazdu

Po pierwsze - legitymowanie kierowców. Policjant ma prawo sprawdzić dokumenty uczestnika ruchu, takie jak prawo jazdy, dowód rejestracyjny, czy potwierdzenie opłacenia obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC). Oprócz tego funcjonariusz może wydawać uczestnikom ruchu polecenia odnoszące się do sposobu korzystania z drogi lub używania pojazdu.

Pamiętajmy, że osoba kontrolowana ma obowiązek zatrzymać pojazd, trzymać ręce na kierownicy i nie wysiadać z auta, chyba że zażąda tego kontrolujący. Policjant może również nakazać innym podróżującym opuszczenie pojazdu oraz może ich wylegitymować.

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

W uzasadnionych sytuacjach (kiedy zachodzi podejrzenie, iż kierowca znajduje się pod wpływem alkoholu), policjant może zażądać poddania się przez kierowcę badaniu, w celu ustalenia zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Jeżeli kierowca odmówi poddania się badaniu, zostanie skierowany na badanie krwi.

Funkcjonariusz jest również uprawniony do sprawdzania stanu technicznego pojazdu, jego wyposażenia, ładunku, wymiarów, masy, lub nacisku osi. Oznacza to, że może on nakazać kierowcy otworzenie bagażnika i okazanie bagażu. Pamiętajmy jednak, że czynność ta nie może być wykonywana, jeśli kierowca nie jest jej świadkiem.

Kiedy policjant może zabronić dalszej jazdy?

Jeśli funkcjonariusz stwierdzi, że kierowca nie posiada uprawnień do prowadzenia pojazdu lub znajduje się pod wpływem alkoholu, czy innych środków odurzających, może zabronić kierującemu dalszej jazdy. Dotyczy to również sytuacji, w której stan techniczny pojazdu zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, bądź naraża nawierzchnię drogi na uszkodzenie.

Przepisy, które weszły w życie w maju tego roku, uprawniają policjanta do odebrania prawa jazdy kierującemu, który w terenie zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość o minimum 50 km/h.

Zatrzymanie oraz nieumundurowany policjant

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

Sama procedura zatrzymania również została określona w przepisach. Zatrzymanie powinno nastąpić w miejscu bezpiecznym, a sygnał do zatrzymania musi być dawany z dostatecznej odległości, tak, by nie powodował zagrożenia bezpieczeństwa ruchu.

Bardzo istotną kwestią jest zatrzymanie przez nieumundurowanego policjanta. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że jest on uprawniony do przeprowadzania kontroli tylko i wyłącznie na terenie zabudowanym. Zdarzają się przypadki, w których kierowcy poza terenem zabudowanym są okradani przez osoby podające się za nieumundurowanych policjantów, dlatego w sytuacji, kiedy mamy podejrzenia co do wiarygodności funkcjonariusza, powinniśmy połączyć się z numerem alarmowym, bądź numerem 997. Otrzymamy wtedy instruktaż dalszego zachowania.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty