Ciąża za pasem

(mp)
Fot. Volvo
Fot. Volvo
Jeśli ciężarna kobieta ma prawidłowo zapięty pas bezpieczeństwa, znacząco spada ryzyko, że nienarodzone dziecko odniesie obrażenia w przypadku kolizji – wskazują najnowsze badania Volvo Cars.

 

W celu badania skutków wypadków z udziałem kobiety w ciąży Volvo stworzyło wirtualny manekin naśladujący ją. Dzięki temu możliwa stała się symulacja ruchów ciężarnej kobiety w trakcie wypadku oraz płodu w jej łonie.

Fot. Volvo
Fot. Volvo

 

Proporcje manekina są wzorowane na proporcjach kobiety średniego wzrostu w ostatnim okresie cięży - około 36. tygodnia. Manekin bierze udział w symulacjach zderzeń czołowych. Można go wykorzystać w dowolnym modelu samochodu i symulować kolizje przy różnych prędkościach.

 

Na podstawie badań ustalono sposób właściwego zapinania pasa przez kobiety w ciąży:

 

1. Odpowiednio ustawić siedzenie, aby wygodnie sięgać do pedałów, a jednocześnie zachować jak największy dystans pomiędzy brzuchem i kierownicą.

2. Przeciągnąć pas biodrowy nad udami, zapiąć go i dociągnąć. Upewnić się, że nie biegnie na wysokości brzucha, lecz leży jak najbardziej płasko pod nim.

3. Przeciągnąć pas piersiowy pomiędzy piersiami aż do boku brzucha, a następnie dociągnąć.

4. Nigdy nie wsuwać pasa barkowego pod ramię lub za plecy - może mieć to fatalne skutki zarówno dla kobiety, jak i jej dziecka.

 

Ważne, aby pasy bezpieczeństwa przytrzymywały pasażera na wysokości miejsc, które są najmniej narażone na urazy - na przykład górna część tułowia i miednica. Tym sposobem chronione są bardziej wrażliwe części ciała, takie jak brzuch, w którym znajduje się płód. Badania przeprowadzone z udziałem wirtualnego manekina w ciąży dowodzą, że poduszka powietrzna kierowcy stanowi ochronę zarówno dla matki, jak i płodu.

od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty