Chevrolet radzi, jak bezpiecznie przewieźć dzieci zimą?

(ip)
Posadzenie w foteliku pociechy otulonej w grubą kurtkę sprawi, że pasy nie będą prawidłowo przylegały, co w razie zderzenia może doprowadzić do wysunięcia się dziecka z fotelika.
Posadzenie w foteliku pociechy otulonej w grubą kurtkę sprawi, że pasy nie będą prawidłowo przylegały, co w razie zderzenia może doprowadzić do wysunięcia się dziecka z fotelika.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że posadzenie w foteliku samochodowym dziecka ubranego w grubą kurtkę może negatywnie wpłynąć na jego bezpieczeństwo.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Departament Transportu w Wielkiej Brytanii, 80 procent fotelików samochodowych

Posadzenie w foteliku pociechy otulonej w grubą kurtkę sprawi, że pasy nie będą prawidłowo przylegały, co w razie zderzenia może doprowadzić do wysunięcia
Posadzenie w foteliku pociechy otulonej w grubą kurtkę sprawi, że pasy nie będą prawidłowo przylegały, co w razie zderzenia może doprowadzić do wysunięcia się dziecka z fotelika.

jest używanych niezgodnie z zaleceniami producenta, przy czym największym problemem jest nieodpowiednie napięcie pasów bezpieczeństwa. Posadzenie w foteliku pociechy otulonej w grubą kurtkę sprawi, że pasy nie będą prawidłowo przylegały, co w razie zderzenia może doprowadzić do wysunięcia się dziecka z fotelika.

Najlepszym sposobem na zapewnienie dziecku maksymalnego bezpieczeństwa zimą jest ubranie go w cienką kurtkę z polarem i nagrzanie wnętrza samochodu przed rozpoczęciem podróży. Po umieszczeniu i przypięciu malca w foteliku można założyć drugą kurtkę tyłem do przodu, co zapewni odpowiednie warunki termiczne i bezpieczeństwo.

Przygotuj samochód do zimy

Warto również przed rozpoczęciem zimy upewnić się, że samochód jest do niej odpowiednio przygotowany. Poniżej  przypominamy kilka podstawowych zasad, o których zdarza się zapomnieć nawet najlepszym kierowcom.

Opony zimowe to bardzo ważny element wpływający na bezpieczeństwo. To właśnie opony mają bezpośredni kontakt z asfaltem, a potencjalnie z nawierzchnią pokrytą śniegiem lub lodem. Opony zimowe są bardziej miękkie niż letnie i mają głębszy bieżnik, przez co lepiej trzymają się śliskiej nawierzchni i zapewniają lepszą trakcję oraz krótszą drogę hamowania.

Przed rozpoczęciem sezonu zimowego należy również sprawdzić stan akumulatora, świateł i wycieraczek. Światła i wycieraczki to dwa elementy gwarantujące dobrą widoczność, które są jeszcze istotniejsze, kiedy szybko robi się ciemno, a opady śniegu są coraz częstsze. Należy również pamiętać o dolaniu zimowego płynu do spryskiwacza.

Co przewozić w samochodzie

Warto zawsze mieć skrobaczkę do szyb i szczotkę do odgarniania śniegu. Przed wyjazdem w góry zaleca się również zabranie ze sobą łańcuchów śnieżnych, które w przypadku silnych opadów śniegu zapewnią odpowiednią przyczepność.

Na wypadek utknięcia w czasie podróży warto zaopatrzyć się w koc, ciepłe ubrania oraz jedzenie i picie, szczególnie podczas podróży z dziećmi. W razie konieczności nałożenia łańcuchów śnieżnych przydadzą się też rękawice i wygodne buty zimowe.

Kolejnym, mniej oczywistym elementem, który warto mieć w samochodzie zimą, są okulary przeciwsłoneczne. Szczególnie przydatne mogą się okazać, kiedy promienie słoneczne będą się dodatkowo odbijać od otaczającego śniegu.

W razie mrozu i opadów śniegu

Ważne, aby zapewnić sobie dobrą widoczność, zeskrobując lód z szyb, reflektorów i lusterek. Należy również odśnieżyć całe nadwozie auta, łącznie z dachem, aby w czasie jazdy śnieg nie osypywał się na samochody jadące z tyłu lub podczas silnego hamowania nie zsunął się z dachu na przednią szybę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty