Chcesz wynająć samochód? To najważniejsze rzeczy, o których musisz pamiętać

Redakcja
Fleetcorp
Fleetcorp
Chcesz wynająć samochód na dzień albo dwa? Interesuje Cię wynajem długoterminowy, dla osoby prywatnej, albo dla Twojej firmy? Musisz odpowiednio wybrać wypożyczalnię samochodów. Dzięki temu zaoszczędzisz czas, pieniądze i wybierzesz idealne auto.

Wypożyczanie samochodów jest coraz popularniejsze w Polsce. Z usług firm, oferujących wynajem krótko i długoterminowy korzystają klienci prywatni i przedsiębiorstwa. Wypożyczanie samochodów do celów firmowych (wynajem długoterminowy) jest w wielu przypadkach dużo bardziej korzystne, niż zakup auta albo jego leasing. Auto można wypożyczać wtedy, gdy jest naprawdę potrzebne. To świetne rozwiązanie, zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy firmy zmagają się z kryzysem i ograniczeniami, powodowanymi przez COVID.

 

Na polskim rynku działa wiele wypożyczalni samochodów. Ich oferty różnią się od siebie pod wieloma względami. Dlatego przed wypożyczeniem auta warto dokładnie zapoznać się z ofertą. Po co? Po to, żeby uniknąć rozczarowań, niepotrzebnych wydatków i straty czasu.

  

Chcesz wypożyczyć samochód? Zwróć na to szczególną uwagę!

 

  • Sprawdź ceny wynajmu długo i krótkoterminowego

Specjaliści od marketingu często starają się przekonać potencjalnych klientów, że „cena nie gra roli”. To nieprawda. Dla każdej współcześnie działającej firmy cena ma ogromne znaczenie. Jeśli jest niska, firma może zaoferować swoje usługi w bardziej atrakcyjnej cenie.

Podczas sprawdzania cen, zwróć szczególną uwagę na to, czy wypożyczalnia podaje ceny z VAT. Sprawdź również, czy ceny są jasno określone. Często stosowaną pułapką na klientów jest podawanie cen w formacie „od…”. W praktyce to „od” jest bardzo rzadko osiągalne dla klienta. Rzetelna wypożyczalnia podaje jasno określoną cenę za konkrety okres wynajmu (dobę, miesiąc, 3 miesiące).

 

  • Sprawdź dostępne limity kilometrów

W wypożyczalniach samochodów stosuje się limity kilometrów. Po ich przekroczeniu, wynajmujący musi dodatkowo dopłacić do ceny wynajmu. Ma to swoje uzasadnienie. Po prostu, samochód, który przejedzie większą ilość kilometrów, bardziej się zużywa i wymaga większej ilości płynów eksploatacyjnych. Trzeba zawsze sprawdzić, jaki limit kilometrów jest dostępny przy wynajmie krótko i długoterminowym. Im wyższy – tym lepiej. Przeciętny polski kierowca pokonuje miesięcznie (przy średniej intensywności używania auta) od 1000 do 1500 kilometrów.

 

  • Sprawdź dostępne modele i dopasuj auto do swoich potrzeb

Dobre wypożyczalnie samochodów oferują szeroki wybór aut. Dzięki temu można idealnie dobrać samochód do własnych potrzeb. Jakiego auta potrzebujesz? Jakiego auta potrzebuje Twoja firma? Dla przedstawiciela handlowego, poruszającego się głównie po mieście, wystarczy auto klasy A. dla handlowca, który jeździ po całym kraju, niezbędne będzie auto klasy C, aby umożliwić mu wygodne podróżowanie na dalekich trasach i niższe zużycie paliwa (auto z większym silnikiem zużywa mniej paliwa na trasie). Wiele wypożyczalni oferuje auta dostawcze, z potężną powierzchnią bagażową, albo z możliwością przewożenia kilku pasażerów na raz (busy itd. ).

Zwróć szczególną uwagę na zużycie paliwa. Będzie miało ono wpływ na koszt eksploatacji auta. Pamiętaj, że wypożyczalnia podaje dane producenta samochodu. W rzeczywistości realne spalanie jest o 20 lub 30 % wyższe.

 

  • Sprawdź dostępne miejsca odbioru aut i miejsc, gdzie można je zwrócić

Najlepiej, jeśli takie miejsca znajdują się jak najbliżej Twojego domu, albo Twojej firmy. Wypożyczalnia może mieć siedzibę w Warszawie, ale dzięki punktowi odbioru możesz auto oddać np. w Łodzi. To bardzo wygodne rozwiązanie. Sprawdź również, czy zwrot samochodu w innym punkcie, niż siedziba wypożyczalni, nie wymaga dodatkowych opłat.

 

  • Sprawdź, czy dana wypożyczalnia stosuje ukryte opłaty

Niektóre wypożyczalnie stosują nieuczciwe praktyki i zaskakują klienta ukrytymi opłatami. To na przykład opłata przygotowawcza. W praktyce jest to minimum kilkadziesiąt złotych za przygotowanie auta do odebrania przez klienta (mycie, zatankowanie, uzupełnienie poziomu płynów itd.). Wypożyczalnie mogą również mieć inne, ukryte opłaty. Przed podjęciem decyzji o wynajmie – sprawdź to dokładnie. Ukryte koszty – to nieuczciwe praktyki, stosowane wobec klientów.

 

  • Zwróć uwagę na overbooking, czyli… wypożyczanie aut, których wypożyczalnia aktualnie nie ma

Chcesz wypożyczyć auto klasy D? Rezerwujesz  je, a po umówieniu się na jego odbiór okazuje się, że firma nie posiada takiego w aktualnej ofercie. Ktoś wypożyczył, auto się zepsuło…

To nieładne postępowanie wobec klienta. Rzetelna wypożyczalnia samochodów powinna oferować tylko takie auta, jakie ma w aktualnej ofercie, gotowe do wypożyczenia od zaraz.

 

  • Sprawdź, jak wygląda proces wypożyczenia auta. Ile czasu musisz poświęcić na wypożyczenie? Ile dokumentów dostarczyć? Ile czasu spędzisz w biurze?

Kto lubi biurokrację? Nikt. Jednak standardem jest, że albo musimy wybrać się do wypożyczalni osobiście lub, pomimo wypełnienia formularza kontaktowego online, musimy czekać na kontakt telefoniczny bądź mailowy od pracownika danej firmy.  
W dobrych wypożyczalniach samochodów proces wynajmu samochodu został maksymalnie uproszczony i wszystko można załatwić online. Zwróć uwagę właśnie na takie, które oferują 100% realizację rezerwacji online. To wielki plus, ogromna oszczędność czasu i bezpieczeństwo w dobie pandemii.

 

 

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty