Ceny polisy OC. Ile płacimy w porównaniu z innymi państwami?

(ip)
Polacy na tle obywateli innych europejskich państw płacą jedną z najniższych składek ubezpieczenia OC – w Polsce wynosi ona średnio 106 euro, a w Europie 230 euro. Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC w krajach Europy wahają się od 49 euro do 510 euro – drożej jest w państwach Europy Zachodniej.
Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

Najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne płacą mieszkańcy Szwajcarii i Włoch – odpowiednio 510 euro i 439 euro. Z kolei Węgrzy i Łotysze wydają na nie najmniej – 49 euro i 62 euro. Zróżnicowanie cen w poszczególnych państwach zależy przede wszystkim od przyjętych regulacji prawnych, stopnia bezpieczeństwa na drogach, kosztów likwidacji szkód, oszustw ubezpieczeniowych, obowiązujących podatków oraz liczby nieubezpieczonych pojazdów. Warto wspomnieć, że w Polsce niska cena może wynikać z celowego zaniżania wysokości składek – wojny cenowej prowadzonej przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

Z kolei w odniesieniu do nieobowiązkowego ubezpieczenia AC, Polska plasuje się pośrodku rankingu. Nasi rodacy średnio przeznaczają na nie 258 euro. Najmniej za ten rodzaj ubezpieczenia płacą Portugalczycy – średnia wysokość składki w ich przypadku wynosi 141 euro. W Szwajcarii natomiast właściciele samochodów płacą za autocasco średnio 434 euro.

 - Różnice w cenach ubezpieczeń komunikacyjnych w poszczególnych państwach europejskich zależą przede wszystkim od trzech czynników. Pierwszym z nich jest kwota, jaką zapłaci ubezpieczony – obliczona proporcjonalnie do ryzyka, które jest rozpatrywane na podstawie zgromadzonej historii wypadkowej kierowcy. Powinna być ona również adekwatna do kosztów związanych z naprawą szkody, które są szacowane według aktualnych cen rynkowych. Kolejnym ważnym aspektem są koszty operacyjne i administracyjne towarzystwa ubezpieczeniowego – wydatki związane z zatrudnieniem pracowników czy też z obowiązującym systemem podatkowym. Istotne są także dodatkowe czynniki, takie jak procent wyłudzonych odszkodowań lub liczba wypadków powodowanych przez nieubezpieczone pojazdy – mówi Bartosz Salwiński, członek zarządu porównywarki OC/AC mfind.pl.

Zobacz także: Znamy półfinałowe pary Pucharu Polski. Lech i Legia kontra pierwszoligowcy 

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Twórcy raportu European Motor Insurance Markets z listopada 2015 roku wyszczególnili kilka elementów, które decydują o cenie polisy komunikacyjnej i powodują różnicę pomiędzy średnią wysokością składek w państwach europejskich:

  • prawne regulacje wewnętrzne na poziomie państwowym, które dotyczą reguł ustalenia odpowiedzialności, rodzajów odpowiedzialności oraz procedury odszkodowawczej. Wpływają one m.in. na szacowanie ryzyka oraz na wysokość kosztów operacyjnych.
  • stopień bezpieczeństwa na drogach postrzegany jako liczba kierowców podwyższonego ryzyka, którzy mają wpływ na historię szkodowości w danym kraju. Do tej grupy można zaliczyć: młodych i niedoświadczonych kierowców, osoby w podeszłym wieku, osoby, którym zdarzało się prowadzić pod wpływem alkoholu lub innych używek oraz motocyklistów.
  • liczba oszustw ubezpieczeniowych – fałszywych roszczeń odszkodowawczych czy przekazywanie nieprawdziwych lub niepełnych danych zarówno podczas podpisywania umowy ubezpieczenia, jak i składania wniosku o odszkodowanie. Ważnym elementem jest także – liczba nieubezpieczonych aut, która wpływa znacząco na średnią wysokość składki.

 - W Polsce największy problem w sektorze ubezpieczeń komunikacyjnych stanowi zaniżanie składek OC i AC, czyli wojna cenowa, którą prowadzą towarzystwa ubezpieczeniowe. We wrześniu 2015 roku szef Komisji Nadzoru Finansowego zaapelował do towarzystw ubezpieczeniowych, aby podnieśli ceny ubezpieczeń komunikacyjnych, argumentując, że wysokość składki powinna być dostosowana do obciążeń wynikających ze świadczonych usług. Jest to ważna kwestia dla TU – których prowadzona działalność gospodarcza powinna być rentowna oraz osób wykupujących polisy OC/AC. Każda osoba decydująca się na wybór określonego ubezpieczenia komunikacyjnego oczekuje, że ubezpieczyciel zapewni opiekę i satysfakcjonujące warunki w przypadku wystąpienia szkody komunikacyjnej – podsumowuje Bartosz Salwiński.

 

 

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty