Ceny paliw. W oczekiwaniu na tarczę antyinflacyjną 2.0

Mariusz Michalak
Fot. Paweł Dubiel
Fot. Paweł Dubiel
Drugi tydzień stycznia nie przyniósł dużych zmian na detalicznym rynku paliw w Polsce. Potaniała co prawda 95-oktanowa benzyna i autogaz, ale skala obniżki była niewielka. Kierowcy z niecierpliwością czekają już na początek lutego, kiedy w życie wejść mają obniżone stawki VAT na paliwa silnikowe.

Wydarzeniem tygodnia na rynku paliw było z pewnością ogłoszenie przez PKN Orlen partnerów – koncernów Saudi Aramco i MOL, które w związku z unijnymi wymogami dla megafuzji przejmą część aktywów Grupy Lotos. Te zmiany nie będą mieć jednak w najbliższym czasie realnego wpływu na kierowców. Dużo szybciej odczujemy działanie antyinflacyjnej tarczy 2.0 przegłosowanej w czwartek przez Sejm.

Zanim kierowcy zobaczą na dystrybutorach obniżki rzędu 70 groszy na litrze benzyny czy diesla, w drugiej połowie stycznia mogą ich zaskoczyć zmiany w odwrotnym kierunku. Paliwa w hurcie od początku roku systematycznie drożeją i dzisiaj 95-oktanowa benzyna kosztuje w rafineriach średnio 4525,40 zł/metr sześcienny a 1 000 litrów oleju napędowego to wydatek rzędu 4752,60 zł. W przypadku benzyny wzrost cen od 1 stycznia to już blisko 50 złotych. Diesel w tym okresie podrożał aż o 132,60 zł

Mijający tydzień nie przyniósł dużych zmian cen paliw. O jeden grosz potaniała 95-oktanowa benzyna, która kosztuje średnio 5,72 zł/l. Trzygroszową obniżkę zanotował autogaz i jego cena w połowie stycznia to 3,13 zł/l. Na ubiegłotygodniowych poziomach utrzymały się koszty tankowania oleju napędowego i wysokooktanowej odmiany benzyny, które wynoszą odpowiednio 5,77 zł/l i 5,99 zł/l.

W nadchodzących dniach możemy zobaczyć pierwsze w tym roku zwyżkowe korekty detalicznych cen paliw, a podwyżek obawiać powinni się przede wszystkim kierowcy samochodów z silnikiem Diesla. Prognozowane przez e-petrol.pl na nadchodzący tydzień przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 5,69-5,80 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 5,78-5,90 zł/l oraz 3,07-3,15 zł/l dla autogazu.

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja2022-01-12
Pb 985,99
Pb 955,72
ON5,77
LPG3,13

PLN brutto/l


Źródło: e-petrol.pl/Information Market

Zobacz także: Toyota Corolla Cross. Prezentacja modelu

Rajd Pojazdów Zabytkowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na motofakty.pl Motofakty
Dodaj ogłoszenie