Ceny paliw. W jakich miastach płacimy najwięcej za paliwo?

Paweł Piątek
Poznań, Warszawa czy Toruń – kierowcy z  jakich miast muszą liczyć się z najwyższymi cenami paliw w Polsce? Gdzie z kolei tankowanie jest najtańsze? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć… na paragonach. Oto zestawienie od ekspertów z aplikacji PanParagon, w którym porównane są ceny benzyny 95, oleju napędowego ON i gazu LPG z podziałem na miasta wojewódzkie. Średnia różnica sięga nawet 27 groszy na jednym litrze!
Poznań, Warszawa czy Toruń – kierowcy z jakich miast muszą liczyć się z najwyższymi cenami paliw w Polsce? Gdzie z kolei tankowanie jest najtańsze? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć… na paragonach. Oto zestawienie od ekspertów z aplikacji PanParagon, w którym porównane są ceny benzyny 95, oleju napędowego ON i gazu LPG z podziałem na miasta wojewódzkie. Średnia różnica sięga nawet 27 groszy na jednym litrze! Grzegorz Mehring
Poznań, Warszawa czy Toruń – kierowcy z jakich miast muszą liczyć się z najwyższymi cenami paliw w Polsce? Gdzie z kolei tankowanie jest najtańsze? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć… na paragonach. Oto zestawienie od ekspertów z aplikacji PanParagon, w którym porównane są ceny benzyny 95, oleju napędowego ON i gazu LPG z podziałem na miasta wojewódzkie. Średnia różnica sięga nawet 27 groszy na jednym litrze!

– Paragony, które dodawane są anonimowo do aplikacji PanParagon to cenne źródło informacji na temat cen wielu produktów. Wśród nich znajdują się także dowody zakupów ze stacji benzynowych i to właśnie one stały się przedmiotem naszego najnowszego badania. Przeanalizowaliśmy dziesiątki tysięcy paragonów z benzyną 95, olejem napędowym ON i gazem LPG na liście w okresie od 1 do 25 października 2022 roku. Otrzymane wyniki przyporządkowaliśmy do konkretnych miast wojewódzkich – wyjaśnia Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon do przechowywania dowodów zakupu i kontrolowania wydatków.

Co zatem przedstawiają wyniki badania? W pierwszej kolejności specjaliści przyjrzeli się benzynie PB 95.

Ceny paliw. PB 95 najdroższe w…

W przeświadczeniu Polaków utarło się, że najdroższa spośród miast w Polsce jest Warszawa. Jednak w przypadku benzyny PB 95 to to nie stolica Polaki, a Gorzów Wielkopolski wiedzie prym w kraju pod względem cena na stacjach paliw. To tutaj średni koszt za 1 litr PB 95 wynosi 6,87 zł. Tuż za Gorzowem ex aequo znalazły się Gdańsk oraz Lublin ze średnią ceną 6,81 zł za 1 litr PB 95. Kolejne, trzecie miejsce należy do Krakowa, gdzie średnia cena za litr wynosiła 6,80 zł. Najtaniej w Polsce jest natomiast w Olsztynie (6,70 zł/l PB 95), Szczecinie (6,74 zł/l PB 95) oraz Toruniu i… Warszawie (6,75 zł). Średnia różnica pomiędzy najdroższym i najtańszym wynikiem wynosi aż 17 groszy na litrze!

Ceny paliw. Toruń i Katowice na szczycie dieslowej drożyzny

Wśród miast, które są najmniej przyjazne kierowcom w kontekście cen za olej napędowy ON, na pierwszym miejscu znalazł się Toruń. To w tym mieście przyjdzie nam zapłacić średnio 7,92 zł za 1 litr ON. Na szczycie rankingu widnieją także Katowice (7,89 zł/l), a następnie Gorzów Wielkopolski, Kraków oraz Zielona Góra - w każdym z tych miast średnia cena za olej napędowy wynosi 7,87 zł/l. Najtańsze ceny za ON czekają na kierowców na stacjach paliw w Olsztynie (7,78 zł/l), Szczecinie (7,80 zł/l) oraz Poznaniu (7,82 zł/l). Co ciekawe, tuż za nimi ponownie uplasowała się stolica Polski z ceną 7,83 zł/l, co sprawia, że tankowanie Diesla jest tutaj jednymi z najtańszych w kraju. Taki sam koszt jak w Warszawie czeka na kierowców z Bydgoszczy i Wrocławia. Po środku stawki znalazły się natomiast takie miasta jak: Białystok, Rzeszów, Opole, Łódź, Gdańsk, Kielce oraz Lublin.

Ceny paliw. Gaz LPG: różnica 27 groszy na litrze!

Największe rozbieżności w cenach widać w przypadku LPG. W tej kategorii najwyższe ceny odnotowano we Wrocławiu i Białymstoku – 3,28 zł/l, a także w Gorzowie Wielkopolskim (3,26 zł/l), Gdańsku (3,24 zł/l) i Zielonej Górze (3,22 zł/l). Najtaniej, bo średnio 3,01 zł za litr gazu LPG zmotoryzowani zapłacą w Toruniu,. Korzystne ceny czekają na kierowców w Rzeszowie i Krakowie (ok. 3,02 zł/l) oraz Łodzi i Lublinie (3,08 zł/l). Po środku zestawienia znalazły się natomiast takie miejscowości jak: Warszawa, Szczecin, Opole, Bydgoszcz, Olsztyn, Katowice, Poznań i Kielce.

– Warto zauważyć, że w ogólnym rozrachunku korzystnie cenowo wypadły takie miasta jak Olsztyn, Szczecin oraz Warszawa. Z kolei na szczycie paliwowej drożyzny najczęściej pojawiał się Gorzów Wielkopolski. Są jednak miasta, w których jednocześnie można zatankować najtaniej i najdrożej w kraju. Tutaj na uwagę zasługuje chociażby Toruń, w którym oferty PB 95 i LPG były bardzo atrakcyjne dla portfela kierowców, natomiast ON zapewniło mu pierwsze miejsce w rankingu – komentuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty