Ostatnie dni na rynku naftowym w Londynie charakteryzowały się dużą zmiennością cen ropy, które w połowie ubiegłego tygodnia znalazły się poniżej poziom 100 dolarów. Notowania surowca w Londynie w środę ustanowiły marcowe minima, spadając do poziomu 97,44 USD. Dzisiaj baryłka ropy Brent kosztuje 111 dolarów.
Przecena napędzana była głównie obawami o sytuację epidemiczną w Chinach, gdzie wraz ze wzrostem liczby przypadków COVID-19 pojawiły się pierwsze lokalne obostrzenia ograniczające społeczną mobilność. Restrykcyjna polityka władz w Pekinie zerowej tolerancji dla koronawirusa w przypadku rozprzestrzeniania się kolejnej fali epidemii może negatywnie odbić się na popycie na produkty naftowe. Spadek cen na giełdach naftowych dodatkowo napędziły pojawiające się w środę doniesienia o postępach w negocjacjach pomiędzy Ukrainą i Rosją.
**
- Na okres między 21 i 27 marca 2022 nasza prognoza dla cen detalicznych to 6,89-7,04 zł/l dla benzyny 98-oktanowej i 6,47-6,62 zł/l dla benzyny Pb95. W przypadku diesla ceny nadal będą wyraźnie wyższe od benzyn i tu widełki cenowe wyniosą 7,31-7,52 zł/l. Autogaz, który w dostawach do stacji ostatnio drożał, może kosztować 3,73-3,84 zł/l w omawianym tygodniu - komentuje e-petrol.pl. Zaznaczam jednak, że to prognozowane średnie ceny i w wielu miejscach mogą się ono znacząco różnić od tych na poszczególnych stacjach.
[b][b]Źródło: e-petrol.pl/Information Market**[/b]
Ceny paliw. Jak sytuacja wygląda obecnie?
[b][b]Ceny paliw na wybranych stacjach benzynowych (ceny z 21 marca 2022)[/b][/b]