Ceny paliw nadal w górę?

(mm/ip)
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
W tym tygodniu zobaczyliśmy wyraźną podwyżkę cen hurtowych dla paliw podstawowych na rynku polskim. Jest niestety możliwe, że podwyżki nie zakończą się w najbliższym czasie – a ceny poniżej 4 zł/l będą zdecydowaną rzadkością.
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

Średnia cena dla diesla sięgnęła w środę 4,04 zł/l – pożegnaliśmy więc poziom 4 zł na dobre. Co interesujące, jedyne z paliw, które wymyka się ogólnemu trendowi, jest autogaz, który nie zmienia swoich cen od dwóch tygodni i jest na jednym z najniższych poziomów ostatniego dzisięciolecia. 

Rafinerie podnoszą ceny

W rafineryjnych cennikach w mijającym tygodniu byliśmy świadkami pokaźnych zmian wzrostowych - cena benzyny 95-oktanowej wzrosła o ponad 50 zł do poziomu 3489 zł/m sześć. W przypadku oleju napędowego cena z poziomów bliskich 3214 zł, wzrosła do 3251 zł/m sześc. Nieco mniej podrożał w tym tygodniu olej opałowy - sprzedawany jest dzisiaj średnio po 1997 zł/m sześc. Jeśli chodzi o benzynę 98-oktanową, zobaczyliśmy zmianę wzrostową o skali blisko 80 zł/m sześc.

Po ile zatankujemy w tym tygodniu?

Brent blisko tegorocznych rekordów W mijającym tygodniu na rynku naftowym w Londynie mieliśmy do czynienia z dużą zmiennością. Notowania ropy w Londynie wahały się w blisko 5-dolarowym przedziale i przekraczając poziom 48 dolarów zbliżyły się do tegorocznych maksimów cenowych.

Motorem napędowym notowanej w ostatnich dniach zwyżki są z jednej z strony problemy po stronie podaży surowca związane z ograniczeniem wydobycia w Kanadzie, Libii czy Nigerii, a z drugiej lepsze perspektywy dla popytu na surowiec.

W opublikowanym w tym tygodniu raporcie Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) przedstawiła prognozę zakładającą gwałtowny spadek dziennej nadpodaży surowca z poziomu 1,3 mln baryłek w pierwszej połowie tego roku do zaledwie 200 tys. w drugiej. MAE zwraca też uwagę na dynamiczny wzrost popytu na benzynę, szczególnie w Indiach i USA. Argumentem za wyższymi cenami ropy był też odnotwany w środę przez amerykański Departament Energii zaskakujący spadek zapasów ropy.

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja2016-05-11
Pb 984,72
Pb 954,39
ON4,04
LPG1,59

PLN brutto/l

                                                                                                                                   Źródło: e-petrol.pl/Information Market S.A

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty