Ceny paliw. Ile zapłacimy za tankowanie na początku wakacji 2024?

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
W ostatnim czasie zauważamy duże różnice w cenach paliw, które mają charakter regionalny, ale także dostrzegamy wyraźne dysproporcje w cenach na pylonach stacji w ramach poszczególnych miast.
W ostatnim czasie zauważamy duże różnice w cenach paliw, które mają charakter regionalny, ale także dostrzegamy wyraźne dysproporcje w cenach na pylonach stacji w ramach poszczególnych miast. Sylwia Dąbrowa
Kierowcom wybierającym się na wakacje w końcówce czerwca zalecamy zatankowanie do pełna, bowiem analiza zmian cen hurtowych u polskich producentów paliw nie napawa optymizmem. Benzyny i olej napędowy w hurcie drożeją w rafineriach nieprzerwanie od pierwszego tygodnia czerwca i zapewne w najbliższych dniach przełoży się to na koszty tankowania.

Dobiegający końca trzeci tydzień czerwca przyniósł wzrosty cen u polskich producentów paliw. Liderem podwyżek okazał się w tym tygodniu olej napędowy, którego cena wzrosła o blisko 3 proc., co przełożyło się na zwyżkę o 147 zł i paliwo to dziś jest sprzedawane w rafineriach po 5159,60 zł netto. Zwyżkom nie oparły się również ceny benzyn. Za 1000 litrów popularnej 95 trzeba dziś zapłacić przeciętnie 5039,60 zł netto. W skali tygodnia cena tego paliwa wzrosła o 1,3 proc. czyli o 64,80 zł na 1000 litrów. Najmniejsza zwyżka - o 0,5 proc. dotyczyła w tym tygodniu najdroższego paliwa – benzyny 98-oktanowej. Paliwo to kosztuje dzisiaj przeciętnie 5509,20 zł netto. Warto zauważyć, że poziom cen hurtowych wszystkich gatunków paliw podstawowych jest bliski średniej liczonej od początku 2024 r., która dla Pb95 wynosi 5061 zł, a w przypadku diesla jest to 5167 zł.

Na stacjach paliw w trzecim tygodniu czerwca (notowania e-petrol.pl z 19 czerwca 2024 r.) cena benzyny 95 wynosiła 6,39 zł/l (spadek o 4 grosze), tyle samo po obniżce o 6 groszy kosztował diesel (6,39 zł/l), a cena LPG ustabilizowała się na poziomie 2,67 zł/l po spadku o 2 gr. W ciągu miesiąca ceny paliw podstawowych potaniały o 18-20 groszy na litrze, a cena autogazu spadła o 11 groszy. Porównując obecne koszty tankowania do cenników obowiązujących w Polsce przed rokiem, można zauważyć, że w przypadku LPG cena spadła o 22 grosze na litrze, za benzynę 95 obecnie płacimy 10 groszy na litrze mniej, a za olej napędowy 17 groszy więcej.

W ostatnim czasie zauważamy duże różnice w cenach paliw, które mają charakter regionalny, ale także dostrzegamy wyraźne dysproporcje w cenach na pylonach stacji w ramach poszczególnych miast. Dlatego zachęcamy, aby przed wyjazdem na tegoroczne wakacje dobrze rozejrzeć się po okolicznych stacjach paliw, bo na jednym tankowaniu można zaoszczędzić nawet 30-40 groszy na litrze.

Podróżującym po Europie rekomendujemy sprawdzić ceny paliw w krajach naszego kontynentu. W przypadku benzyny 95 i oleju napędowego pomiędzy krajami europejskimi różnice na litrze paliwa wynoszą nawet 3-4 zł.

Analiza e-petrol.pl na pierwszy tydzień wakacji przewiduje, że średnia krajowa cena benzyny 95 na polskich stacjach paliw powinna mieścić się w przedziale 6,36-6,47zł za litr, a litr oleju napędowego powinien kosztować przeciętnie 6,38-6,49 zł. Z korektą cen mogą liczyć się także właściciele samochodów z instalacją gazową - za litr LPG kierowcy mogą płacić około 2,62-2,70 zł - komentuje Grzegorz Maziak z e-petrol.pl.

ZOBACZ TAKŻE: Mechanicy komentują wpływ nowego paliwa na silnik

Źródło: e-petrol.pl

Ceny paliw na wybranych stacjach benzynowych (ceny z 21 czerwca 2024 roku)

Benzyna PB95

  • Carrefour, Świdnik - 6,17 zł/l
  • BP, Zielona Góra - 6,21 zł/l
  • Orlen, Wrocław - ,25 zł/l
  • Moya, Poznań - 6,29 zł/l

Olej napędowy

  • L Optima, Chełm - 6,19 zł/l
  • Auchan, Gliwice - 6,23 zł/l
  • Carrefour, Wrocław - 6,34 zł/l
  • BP, Zielona Góra - 6,54 zł/l
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty