Ceny paliw. Diesel droższy od benzyny

(ip)
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Po raz pierwszy od jesieni ubiegłego roku w hurcie zobaczyliśmy zamianę miejsc – olej napędowy jest droższy od benzyny 95-oktanowej. Na razie nie przekłada się to jeszcze na poziom cen detalicznych, jednak możliwe jest to w najbliższych tygodniach.

Cały czas w ostatnich dniach na rynku międzynarodowym byliśmy świadkami rozmaitych skutków wcześniejszych deklaracji OPEC odnośnie samoograniczenia. Na razie jednak operujemy w sferze domysłów i oczekiwań, a tymczasem fakty nie potwierdzają perspektywy rychłego ograniczenia globalnej podaży.


Wzrost cen diesla

**

**

[b]W detalu możliwe dalsze spadki

**W okresie 24-30 października 2016 spodziewamy się możliwych dalszych spadków, ale dotyczyć one mogą jednak zdecydowanie bardziej benzyn 98 i 95. Dla tej pierwszej spodziewamy się cen z przedziału 4,80-4,91 zł/l, a w przypadku Pb95 oczekujemy cen wynoszących 4,48-4,58 zł/l. Diesel z kolei może drożeć i zbliżać się do poziomów cenowych benzyny - przewidujemy, że ulokuje się w przedziale 4,37-4,48 zł/l. Jeśli chodzi o ceny autogazu, spodziewamy się natomiast utrzymania się zbliżonego do aktualnego poziomu przedziału 1,94-2,00 zł/l.

Ropa Brent cały czas powyżej 50 dolarów

Notowania surowca na giełdzie w Londynie utrzymują się powyżej 50 dolarów, ale w drugiej połowie mijającego tygodnia oddaliły się od tegorocznych maksimów. W piątek przed południem cena ropy Brent znajdowała się w okolicach poziomu 51,50 USD.

Zapowiadane ograniczenie wydobycia przez OPEC i postępujący spadek zapasów surowca to dwa główne czynniki, które są odpowiedzialne za wysokie ceny ropy. W USA według rządowych danych w sześciu z ostatnich siedmiu tygodni zanotowano spadek rezerw surowca. Według agencji Reutera  globalne zapasy produktów naftowych są obecnie mniejsze niż przed rokiem o tej samej porze. To może oznaczać, że popyt i podaż na rynku ropy powoli zaczynają się bilansować. Jeśli w takiej sytuacji zobaczymy jeszcze ograniczenie wydobycia przez OPEC, to presja na wzrost cen surowca będzie rosnąć.

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce

 
Aktualizacja2016-10-19
Pb 984,89
Pb 954,56
ON4,39
LPG1,97

PLN brutto/l

                                                                                                                                                                                                                                                                                            Źródło: e-petrol.pl/Information Market S.A

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty