Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny paliw. Co składa się na cenę paliwa? Jakie podatki i opłaty?

Mariusz Michalak
Fot. Piotr Błoński
Fot. Piotr Błoński
Kierowcy przecierająca na stacjach paliw oczy ze zdumienia widząc ile trzeba zapłacić za tankowanie. Tymczasem same opłaty dodatkowe, takie jak podatek VAT, akcyza, opłata paliwowa i marża stacji paliw stanowią ponad 50% całkowitej ceny 1 l benzyny.

Ile kosztuje paliwo na stacjach?

Po wynoszącej 10 groszy podwyżce tankujący benzynę 98-oktanową płacą za jej litr 6,09 zł - najwięcej w historii dotychczasowych notowań e-petrol.pl. O tyle samo podrożał także olej napędowy, który kosztuje 5,89 zł/l i to również jest najwyższa, przeciętna cena tego paliwa zarejestrowana przez e-petrol.pl. O 4 grosze więcej niż w ubiegłym tygodniu - 5,89 zł/l - płaci się też za zakup litra benzyny Pb95.

Taka jej cena - jak dotąd najwyższa - obowiązywała już na polskich stacjach wiosną 2012 i 2013 roku oraz latem 2013 roku. Z analizy archiwalnych notowań cen detalicznych wynika, że po raz drugi zrównały się ceny benzyny i diesla - po raz pierwszy paliwa te kosztowały tyle samo w marcu 2019 roku, kiedy płacono za nie 5,09 zł/l. Podwyżki nie ominęły także autogazu, którego cena równa 3,11 zł/l osiągnęła nowy rekord.  

Ceny paliw. Gdzie najtaniej?

Aktualnie na paliwowej mapie Polski wyróżnia się Wielkopolska, w której tankowanie jest najtańsze - najmniej kosztują tam benzyny: 5,83 (ta sama cena Pb95 obowiązuje w województwie łódzkim) i 6,03 zł/l oraz olej napędowy i autogaz: 5,84 i 3,05 zł/l.

Benzyna Pb95 jest natomiast najdroższa na Podlasiu i w województwie kujawsko pomorskim, gdzie jej litr kosztuje przeciętnie 5,90 zł/l. Także na Podlasiu i na Opolszczyźnie najwięcej płaci się za zakup litra Pb98 - 6,14 zł/l. W województwie podlaskim najdroższy jest też diesel, oferowany na stacjach tej części Polski średnio po  5,93 zł/l. LPG ze średnią ceną równą 3,14 zł/l  kosztuje najwięcej na Podkarpaciu i w Małopolsce.

Co składa się na cenę paliwa?

Same opłaty dodatkowe, takie jak podatek VAT, akcyza, opłata paliwowa i marża stacji paliw stanowią ponad 50% całkowitej ceny 1 l benzyny.

Składniki detaliczne benzyny PB-95:

  • akcyza - 26%
  • opłata paliwowa - 3%
  • koszt zakupu w rafinerii - 48% 
  • marża detaliczna - 4%
  • VAT - 19%

Składniki detaliczne oleju napędowego (ON):

  • akcyza - 20%
  • opłata paliwowa -6%
  • koszt zakupu w rafinerii - 51% 
  • marża detaliczna - 6%
  • VAT - 19%
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja2021-10-13
Pb 986,09
Pb 955,89
ON5,89
LPG3,11

Ceny w zł/litr.

Źródło: e-petrol.pl/Information Market

Zobacz także: Jeep Compass w nowej odsłonie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty