Ceny paliw ciągle w dół. Możliwe dalsze obniżki nawet o kilkadziesiąt groszy

redakcja.regiomoto
Zawirowania na światowych rynkach ropy naftowej na razie są korzystne dla kierowców
Zawirowania na światowych rynkach ropy naftowej na razie są korzystne dla kierowców
Średnia cena benzyny bezołowiowej 95 na polskich stacjach po raz pierwszy od trzech lat spadła poniżej 5 zł/l. Olej napędowy jest jeszcze tańszy. Analitycy przekonują, że to nie koniec obniżek.
Zawirowania na światowych rynkach ropy naftowej na razie są korzystne dla kierowców
Zawirowania na światowych rynkach ropy naftowej na razie są korzystne dla kierowców

Jak informuje BM Reflex, firma monitorująca rynek paliw, w ciągu ostatnich siedmiu dni spadki ceny benzyny bezołowiowej 95 wyniosły średnio 5 gr/l, a oleju napędowego – 4 gr/l. Ceny paliw na stacjach kształtują się na poziomie dla benzyny bezołowiowej 95 – 4,95 zł/l, benzyny bezołowiowej 98 - 5,23 zł/l, oleju napędowego – 4,91 zł/l i autogazu – 2,57 zł/l.

Źródło: Agencja TVN/x-news

- Informacje dla kierowców na kolejne dni są bardzo optymistyczne. W wyniku wyraźnych obniżek cen paliw w krajowych rafineriach już niedługo ceny paliw na stacjach będą spadać średnio o 10 groszy na litrze. Już dzisiaj ceny na benzyny i oleju napędowego na niektórych stacja są na poziomie 4,65 – 4,70 zł/l. I chociaż są to na razie poziomy minimalne tylko na części stacji, to będziemy się do nich zbliżać - prognozuje Urszula Cieślak, analityk BM Reflex.

Zobacz też: Kalkulator LPG: ile zaoszczędzisz jeżdżąc na autogazie 

Jak mówi ekspertka, ceny są coraz niższe i tak powinno pozostać co najmniej do końca roku. Od początku lipca benzyna bezołowiowa 95 staniała o 53 grosze na litrze, a olej napędowy 0 46 groszy na litrze.

Najniższe ceny w regionach mamy tradycyjnie w województwie dolnośląskim (tu Pb95 kosztuje średnio 4,90 zł/l, a ON 4,87 zł/l), a najwyższe w zachodniopomorskim (tu Pb95 kosztuje średnio 5,10 zł/l, a ON 5,06 zł/l). Średnio powyżej 5 zł/l płacą jeszcze mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie litr bezołowiowej 95 kosztuje średnio 5,02 zł. W pozostałych przypadkach zarówno benzyna jak i diesel kosztują mniej niż 5 zł/l.

Obniżkę cen przewiduje też Andrzej Szcześniak, ekspert rynku paliw. Jak mówi, zawdzięczamy to m.in. czwartkowej decyzji kartelu OPEC, zrzeszającego państwa eksportujące ropę naftową. Limity produkcji ropy utrzymano na tym samym - wysokim z punktu widzenia popytu - poziomie.

- Decyzja OPEC oznacza przede wszystkim spadek cen ropy - mówi Szczęśniak. - Odbiorcy odczują to w postaci jeszcze tańszych paliw, które mogą być niższe nawet o dwadzieścia kilka groszy.

Urszula Cieślak zwraca uwagę, że hurtowe ceny w polskich rafineriach już mocno spadły. Tak duża skala obniżek to odpowiedź krajowych koncernów na spadek cen ropy i paliw gotowych na rynku europejskim.
- Od wielu tygodni uwaga rynku koncentrowała się wokół spotkania OPEC. Organizacja nie zaskoczyła wczoraj uczestników rynku i jedynie potwierdziła wcześniejsze oczekiwania. OPEC utrzymał limity wydobycia na poziomie 30 mln bbl. Taka decyzja wywołała gwałtowną reakcję i wyprzedaż surowca po bardzo niskich cenach, najniższych od 2010 roku. Należy podkreślić, że częściowo utrzymanie limitów wydobycia bez zmian, było wcześniej dyskontowane w cenach ropy, ale jak widać nie do końca - podkreśla Cieślak. 

Średnie ceny paliw w poszczególnych województwach wg BM Reflex - kliknij, aby powiększyć 

Średnie ceny paliw w poszczególnych województwach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty