Ceny paliw - benzyna i olej napędowy najtańsze od czterech miesięcy, LPG drożeje (WIDEO)

maciej.mitula
Ceny paliw najtańsze od czterech miesięcy
Ceny paliw najtańsze od czterech miesięcy
Ostatni tydzień października zgodnie z oczekiwani przyniósł dalsze obniżki cen paliw na stacjach.
Ceny paliw najtańsze od czterech miesięcy
Ceny paliw najtańsze od czterech miesięcy

Średnio w kraju litr Pb95 potaniał 5 gr. do poziomu 5,42 zł. Za olej napędowy zapłacimy natomiast 4 gr./l mniej i jego średnia detaliczna cena w kraju to obecnie 5,48 zł/l. Stabilne pozostały natomiast ceny autogazu. Średnio w kraju litr tego paliwa podrożał 1 gr./l do 2,61 zł/l. LPG na stacjach jest średnio 11 gr./l tańszy w porównaniu z rokiem ubiegłym i nadal za litr tego paliwa płacimy 52% mniej niż za litr benzyny Pb95.  

 **Zobacz też:

Aktualne ceny paliw na stacjach ze wszystkich regionów - miasta wojewódzkie i nie tylko

**

- Wyhamowanie tempa umocnienia złotówki i powrót cen ropy Brent w rejon 110 USD/bbl wyraźnie zmniejszają szanse na dalsze obniżki cen paliw na stacjach. Najprawdopodobniej w najbliższych dniach poziom cen paliw pozostanie stabilny. Podkreślenia wymaga fakt znacznego zróżnicowania cen paliw w kraju, szczególnie benzyny. Za Pb95 na pojedynczych stacjach zapłacimy zarówno w granicach 5,10 zł/l jak i ponad 5,65 zł/l. Różnice cen wynikają z dysproporcji w poziomie marż detalicznych i charakterystyki konkurencji rynku lokalnego. Średni krajowy poziom cen Pb95 (5,42 zł/l) jest 29 gr./l (5%) niższy w porównaniu z rokiem ubiegłym. Za olej napędowy z kolei płacimy obecnie 21 gr./l (3,7%) mniej niż przed rokiem - komentuje Rafał Zywert, ekspert z BM Reflex.

TVN CNBC/x-news 

Najtańszymi regionami kraju biorąc pod uwagę średnie ceny benzyny i Diesla są województwa pomorskie, małopolskie i świętokrzyskie. Poziom cen benzyn w tym regionie kraju jest ponad 10 gr./l niższy od średniej krajowej. Najwyższe ceny paliw utrzymują się natomiast w województwie mazowieckim i zachodniopomorskim, gdzie za litr benzyny zapłacimy średnio 20 gr/l więcej niż we wspomnianych województwie świętokrzyskim czy małopolskim. 

Zobacz też: Kalkulator LPG: ile zaoszczędzisz jeżdżąc na autogazie 

Ceny ropy Brent w Londynie wzrosły od początku tygodnia z poziomu około 106,80 USD/bbl w rejon 110 USD/bbl.  Fed tym razem nie zaskoczył rynku i zgodnie z oczekiwaniami program skupu aktywów nie powinien ulec ograniczeniu w tym roku, co jest pozytywna informacją dla notowań ropy naftowej.

 Średnie ceny paliw w poszczególnych województwach wg BM Reflex - kliknij, aby powiększyć
Średnie ceny paliw w poszczególnych województwach

Źródło: BM Reflex 

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty