Ceny paliw. Benzyna będzie tanieć?

Mariusz Michalak
Fot. Piotr Błoński
Fot. Piotr Błoński
W mijającym tygodniu zmienność detalicznych cen paliw była niewielka, ale już w najbliższych dniach kierowcy na stacjach powinni zobaczyć obniżki, które szczególnie odczuwalne będą w przypadku benzyny.

Na niższe koszty tankowania musimy jeszcze poczekać, bo dotychczasowe spadki zanotowane na rynku hurtowym zostały wykorzystane przez właścicieli stacji do poprawy marż osiąganych na sprzedaży paliw.

Ceny paliw. Benzyna w hurcie najtańsza od 5 miesięcy

W pierwszych dniach listopada w hurtowych cennikach rafinerii dominowały obniżki, które sprowadziły notowania 95-oktanowej benzyny do poziomów ostatni raz obserwowanych na początku czerwca tego roku. W drugiej połowie tygodnia ceny paliw odrobiły część strat i dzisiaj średnio metr sześcienny benzyny bezołowiowej 95 w ofercie krajowych producentów jest wyceniany na 3271,80 zł, a olej napędowy kosztuje średnio 3267,00 zł za 1 000 litrów.

Ceny paliw. Niższe marże operatorów stacji paliw w październiku

Referencyjna marża detaliczna na litrze benzyny 95 wynosiła w październiku 2020 roku średnio 15 groszy i w porównaniu do września tego roku spadła o 2 gr na litrze.  W przypadku oleju napędowego średnia marża detaliczna spadła aż o 8 groszy i w październiku wyniosła przeciętnie 21 gr. Spadek marży w ujęciu miesięcznym zanotowaliśmy także w przypadku autogazu, gdzie marża wyniosła 8 gr na litrze, w porównaniu z 13 gr we wrześniu.

Znowu daje o sobie znać pandemia koronawirusa i w listopadzie PKN Orlen publikując dane za III kwartał wskazał, że w ostatnim czasie zauważa mniejsze wolumeny sprzedaży zarówno w sprzedaży hurtowej, jak i detalicznej. Mniejsza sprzedaż paliw na stacjach wraz ze spadającymi marżami to zła wiadomość dla właścicieli stacji, którzy muszą szukać zysków w obszarze sprzedaży pozapaliwowej.

Tegoroczne marże detaliczne na paliwach spadły w porównaniu z wrześniem, ale w ujęciu rocznym, czyli z październikiem 2019, sprzedawcy paliw na polskich stacjach zarabiają więcej, szczególnie w przypadku oleju napędowego, który w październiku ubiegłego roku był sprzedawany z ujemną marżą, wynoszącą 4 gr.

Ceny paliw. Kierowcy zapłacą mniej za tankowanie?

Początek listopada przyniósł stabilizację cen paliw na stacjach, która przy obniżkach na rynku hurtowym pomogła poprawić marże operatorów rynku detalicznego. Za tankowanie 95-oktanowej benzyny i diesla płaciliśmy średnio tyle co przed tygodniem, odpowiednio 4,39 zł/l i 4,29 zł/l. Potaniał jedynie autogaz, który po obniżce o grosz kosztuje średnio 2,09 zł/l.

Prognoza dla detalicznego rynku paliw przygotowana przez e-petrol.pl na nadchodzący tydzień przewiduje następujące przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw: 4,27-4,38 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,19-4,30 zł/l i 2,07-2,13 zł/l dla autogazu.

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja2020-11-04
Pb 984,74
Pb 954,39
ON4,29
LPG2,09

Ceny w zł/litr.

Źródło: e-petrol.pl/Information Market

 Zobacz także: Tak prezentuje się nowy model Skody

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty