Ceny paliw. Będzie coraz taniej?

(ip)
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Patrząc na sytuację na rynku ropy, która niejako przekłada się na rynek hurtowy i detaliczny paliw w Polsce wydaje się, że jak na razie wszystko zmierza w jednym kierunku. Jest to niewątpliwie kierunek spadkowy.

Na rynku detalicznym bez większych niespodzianek, przeciętne ceny detaliczne wszystkich paliw za wyjątkiem LPG odnotowały spadki. Za litr benzyny 95 trzeba obecnie zapłacić średnio o 4 grosze mniej niż przed tygodniem, czyli 4,35 zł/l. Podobny, bo 3–groszowy spadek odnotował również olej napędowy i jego przeciętna cena uplasowała się na poziomie 4,12 zł/l. Długą stagnację cenową widać w segmencie autogazu, średnia cena detaliczna tego paliwa znajduje się na poziomie 1,59 zł/l już 18 tydzień z rzędu (nie licząc 2 niewielkich wahnięć ceny).

Na rynku hurtowym konsekwentnie spadki W tym tygodniu ceny paliw w rafineriach ustawicznie spadają. Wygląda na to, że trend spadkowy utrzymuje się. Obniżki cen, dzień do dnia, nie przekroczyły 25 zł, obyło się bez gwałtownych fluktuacji. Obecnie hurtowa cena benzyny 95 wynosi 3295 zł/m sześc., czyli o 67 zł mniej niż w ubiegłym tygodniu, natomiast diesel kosztuje o 91zł mniej, czyli 3197 zł/m sześc.

Obniżki na stacjach powinny się utrzymać W pierwszym tygodniu sierpnia według prognoz możemy spodziewać się dalszych spadków cen na stacjach. Większych obniżek możemy spodziewać się w przypadku benzyn gdzie marże sprzedawców są wyższe, niż w przypadku diesla, dzięki czemu pole dla spodziewanych spadków cen jest większe. Przedziały cenowe dla paliw na rynku detalicznym wyglądają następująco: dla popularnej benzyny 95 przedział wynosi 4,25- 4,35 zł/l, dla 98-oktanowej 4,58- 4,69 zł/l i dla diesla 4,06-4,13 zł/l.

Ropa najtańsza od kwietnia

Mijający tydzień na rynku naftowym w Londynie przyniósł wyraźną przecenę notowań ropy, które spadły w rejon minimów z początku kwietnia tego roku. Najwięcej w tym tygodniu za baryłkę surowca płacono na początku poniedziałkowej sesji, kiedy kosztowała ona ponad 45 dolarów. Tygodniowe minima cena ropy Brent pogłębia w piątek przed południem, zbliżając się do poziomu 42 dolarów.

Źródłem spadków są rosnące globalnie zapasy paliw, które pokazują że wzrost popytu na produkty naftowe jest zbyt słaby, aby rynek wchłonął całość utrzymującego się na wysokim poziomie wydobycia. Do tego w reakcji na obserwowany w pierwszej połowie roku wzrost cen swoją aktywność zaczęli zwiększać amerykańscy nafciarze i według danych Departamentu Energii produkcja ropy w USA zaczyna powoli rosnąć.

Tym samym w czasie oddala się oczekiwane na drugą połowę tego roku bilansowanie się popytu i podaży na rynku naftowym, a to przekłada się na spadek notowań surowca.

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce

 
Aktualizacja2016-07-27
Pb 984,69
Pb 954,35
ON4,12
LPG1,59

zł brutto/l
                                                                                                                        Źródło: e-petrol.pl/Information Market S.A

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty