Burzliwy protest w Nowosielcu. Mieszkańcy nie chcą takiego przebiegu ekspresówki

Karol Biela
Burzliwy protest w Nowosielcu. Mieszkańcy nie chcą takiego przebiegu ekspresówki
Burzliwy protest w Nowosielcu. Mieszkańcy nie chcą takiego przebiegu ekspresówki
Kilkuset mieszkańców Nowosielca podpisało się pod protestem w sprawie wariantu przebiegu drogi ekspresowej S19. Nowosielczanie sprzeciwiają się temu, że gmina Nisko zabiega o zmianę trasy, jaką miałaby pójść planowana ekspresówka.
Burzliwy protest w Nowosielcu. Mieszkańcy nie chcą takiego przebiegu ekspresówki
Burzliwy protest w Nowosielcu. Mieszkańcy nie chcą takiego przebiegu ekspresówki

Gmina Nisko od dłuższego czasu opowiadała się za budową ekspresówki według wariantu WS5. Po tym jak Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zarekomendowała inny przebieg trasy nazwany WS9, samorząd zaczął protestować, stojąc nastanowisku, że jest on dla gminy Nisko niekorzystny. Okazuje się, że nie wszyscy mieszkańcy gminy podzielają opinię burmistrza. Część społeczności Nowosielca uważa, że dla nich korzystniejsza byłaby wersja wybrana przez GDDKiA.

NIE DOPUŚCIĆ DO LUDZKICH TRAGEDII

- Jesteśmy przekonani o konieczności budowy tej trasy, ale chcemy takiego jej przebiegu, aby zminimalizować jej koszty i nie dopuścić do ludzkich tragedii i całkowitej degradacji dużej miejscowości Nowosielec - napisali w liście do naszej redakcji inicjatorzy protestu.

- Gdyby wybrano wariant WS5, to my jako mieszkańcy Nowosielca bardzo dużo stracimy, zwłaszcza od strony Jeżowego - mówi Tadeusz Surdyka, jeden z inicjatorów protestu. - Mamy tutaj swoje majątki, tereny uzbrojone. Tu jest co najmniej 30 działek, z którymi rodziny wiążą duże nadzieje. Te tereny mogłyby potencjalnie zostać przeznaczone pod budownictwo.

W niedzielę w miejscowym Domu Kultury odbyło się spotkanie mieszkańców z burmistrzem, pracownikami urzędu gminy i radnymi miejskimi. Atmosfera była gorąca. Mieszkańcy Nowosielca wręczyli burmistrzowi list protestacyjny podpisany przez 641 osób.

- Mieszkańcy się sprzeciwiają, ponieważ to byłaby w pewnym sensie degradacja Nowosielca - twierdzi Jan Młynarz, mieszkaniec Nowosielca. - Już teraz brakuje tu terenów budowlanych, a jeszcze kilkadziesiąt działek możliwych do zagospodarowania pod budownictwo zostanie zlikwidowanych.

Mieszkańcy Nowosielca przypominają, że wariant wybrany przez GDDKiA jest tańszy niż ten, za którym opowiada się gmina Nisko. Nowosielczanie obawiają się również wyburzeń i wysiedleń. A takie rozwiązanie może dotyczyć pięciu gospodarstw w południowej części wsi.

Nowosielczanie obawiają się również drgań i hałasu związanych z sąsiedztwem ruchliwej drogi ekspresowej - Ci, którzy nie zostaną wysiedleni, a zostaną w bliskiej odległości drogi będą mieli gehennę do końca swoich dni - dodaje Tadeusz Surdyka.

GMINA NIE REZYGNUJE

- Na dzisiaj droga, która przebiega przez wieś pełni rolę takiej drogi ekspresowej - mówiła Monika Biało-Gajda, kierownik Refaratu Planowania Przestrzennego i Budownictwa Urzędu Gminy i Miasta Nisko. - Ruch, który będzie się docelowo odbywał przez drogę S19 już w tej chwili pomiędzy zabudowaniami istnieje, więc wydaje mi się, że przeniesienie tych drgań i hałasu na zachodnią stronę Nowosielca na odległość od 500 do 800 metrów działa tylko na korzyść mieszkańców.

- Ta trasa nie zablokuje, a spowoduje rozwój miejscowości - dodaje Monika Biało-Gajda. - W części północnej planowana jest budowa Miejsca Obsługi Podróżnych, co spowoduje, że automatycznie dla rejonu znajdą się nowe miejsca pracy. W rejonie zachodnim Nowosielca gmina posiada około 20 hektarów terenu, który przypadku budowy drogi może docelowo w być przeznaczony na teren inwestycyjny, czyli na tereny przemysłowo-usługowe, co również może spowodować w przyszłości rozwój miejscowości.

Argumentypadające ze strony burmistrza i pracowników urzędu nie przekonały protestujących. Obie strony nie doszły do porozumienia. Gmina nie zamierza zrezygnować ze starań o zmianę przebiegu ekspresówki na WS5.

- Ten wariant jest dla gminy Nisko wyjątkowo korzystny, bo otwiera wszystkie tereny inwestycyjne i budowlane - mówi burmistrz Niska Julian Ozimek. - To, że dzisiaj jest takie zgromadzenie jest wynikiem pretensji dwóch czy trzech ludzi z końcówki wsi, którzy wzburzyli społeczeństwo pokazując im zupełnie inną mapę.

TO BĘDZIE GETTO

Mieszkańcy Nowosielca również nie zamierzają składać broni. Już złożyli protesty w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie. Zapowiadają przesłanie swoich argumentów także do GDDKiA w Warszawie i do Starostwa Powiatowego w Nisku.

Część mieszkańców Nowosielca ma żal do radnych miejskich i władz gminy. Twierdzą, że nie zostali poinformowani o tym, że czynione są zabiegi zmierzające do zmiany przebiegu trasy.

- Zostaliśmy oszukani, zapomniano o mieszkańcach wsi Nowosielec - dodaje Tadeusz Surdyka. - Rozwój wsi w dużej mierze zostanie zawieszony. Wieś zostanie zabetonowana, niektórzy mówią, że to będzie getto.

Na razie ostateczne decyzje w sprawie przebiegu planowanej drogi ekspresowej S19 niezapadły. Obecnie sprawa znajduje się na etapie wydawania decyzji środowiskowej przez Regionalna Dyrekcję Ochrony Środowiska.

Konrad SINICA

[email protected] 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty