Budowa obwodnicy Końskich zbliża się do końca

Karol Biela
Budowa obwodnicy Końskich zbliża się do końca
Budowa obwodnicy Końskich zbliża się do końca
Pod koniec października ma być gotowa obwodnica Końskich. Zanim jednak nastąpi przecięcie wstęgi, wykonawca musi poradzić sobie z budową dwóch rond. Nieoczekiwanie na przeszkodzie stanęły mu... światłowody.
Budowa obwodnicy Końskich zbliża się do końca
Budowa obwodnicy Końskich zbliża się do końca

Kończąca się budowa obwodnicy Końskich w ciągu ostatniego roku budziła mieszane uczucia. Władze i kierowcy cieszyli się, że powstanie, zmorą okazała się natomiast dla mieszkańców okolicznych wsi leżących wzdłuż trasy do Sielpi - Wincentowa, Brodów, Gatnik.

„Kompromisowe" ekrany akustyczne

Ci ostatni nie zgadzali się na postawienie wyciszających hałas ekranów akustycznych zaraz przy ich domach i posesjach. Organizowali blokady, protesty, sprawa opierała się o różne urzędy, instytucje. Ludzie bali się, że zostaną zamknięci w „getcie" albo też, że w trakcie wbijania betonowych pali zaczną pękać ściany w ich domach. Protesty się przedłużały, wykonawca miał w pewnym sensie związane ręce, władze wojewódzkie zaczęły obawiać się, co na to Unia Europejska, która dofinansowała inwestycję.

Kompromisem mają być przezroczyste ekrany akustyczne. - Każdy mieszkaniec będzie miał zapewnioną furtkę i bramę wjazdową na posesję. Samo wypełnienie ekranów to kwestia może tygodnia. Wykonawca rozmawia natomiast z właścicielem każdej posesji, zanim przystąpi do wbijania słupów pod ekrany – mówi Damian Urbanowski, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach.

Finał pod koniec października

Szef tej instytucji mówi, że dla budowniczych (głównym wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów S.A z Gliwic) problemem ostatnio nie są jednak ekrany, lecz... światłowody. To właśnie owe kable uniemożliwiły wcześniejszą budową dwóch rond na trasie wojewódzkiej nr 728. Aby kontynuować inwestycję, należało dokonać zmian w projekcie. Nie powinno być jednak wielkiego opóźnienia z tego powodu. Urbanowski dodaje, że obwodnica jest gotowa już w ponad 80 procentach.

Obwodnica Końskich

Przez ostatnie miesiące kierowcy i mieszkańcy Końskich oraz wsi wzdłuż trasy nr 728 musieli przyzwyczaić się do utrudnień. 

Najwcześniej nowy asfalt położono w Sielpi na wysokości trasy krajowej nr 74. Nie ma też zagrożenia jeśli chodzi o budowę wiaduktu nad trasą kolejową. Na razie ruch na niektórych odcinkach odbywa się wahadłowo, ale utrudnienia z tygodnia na tydzień mają być coraz mniejsze. - Wykonawca ma czas do końca października aby zakończyć roboty. Zorganizujemy otwarcie trasy, wraz z przecięciem wstęgi zostanie ona już dopuszczona do ruchu – zapowiada dyrektor ZDW.

Obwodnica pochłonęła „grube" miliony

Budowa obwodnicy koneckiej na odcinku około 15 kilometrów – od miasta do Sielpi – będzie kosztować w sumie około 133 miliony złotych. Jak podaje dyrektor Damian Urbanowski, około sto szesnaście milionów pochłoną same roboty. Niemałą sumę, bo około 15 milionów przeznaczono także na wykupy gruntów od właścicieli działek oraz odszkodowania.

Piotr STAŃCZAK
[email protected] 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty