Brak zimówek powodem do odmowy wypłaty odszkodowania

redakcja.regiomoto
W Polsce nie ma obowiązku zmiany opon na zimowe
W Polsce nie ma obowiązku zmiany opon na zimowe
Jazda na oponach zimowych nie jest obowiązkowa, ale wielu ubezpieczycieli może potraktować brak tak ogumienia jako pretekst do odmowy wypłaty odszkodowania.

Plany wprowadzenia obowiązku jazdy na zimówkach spaliły na panewce. Wymagane miało być nie tylko używanie opon zimowych, ale również ogumienia w stanie gwarantującym jego faktyczne działanie w trudnych warunkach, czyli posiadającego przynajmniej 4 mm bieżnika. Badania wykazały, że kierowców w Polsce nie trzeba przymuszać do stosowania opon sezonowych. Ok. 90 proc. z nich twierdzi, że zmienia opony na zimowe. W rzeczywistości o sezonowej zmianie ogumienia pamięta mniejszy odsetek kierowców - niektórzy opóźniają moment zmiany opon letnich na zimowe, a przy sprzyjającej aurze w ogóle się na to nie decydują.

Co z autocasco w razie zimowej kolizji?

Obowiązujące ustawodawstwo w zakresie zimowych opon powoduje, że w ogólnych warunkach ubezpieczenia komunikacyjnego ubezpieczenia AC trudno szukać wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa ze względu na brak zimowych opon. Są jednak inne zapisy, które w tej sytuacji mogą mieć zastosowanie. Chodzi o punkt, który najczęściej brzmi: ubezpieczenie nie obejmuje szkód spowodowanych wskutek rażącego niedbalstwa przez ubezpieczonego lub osobę uprawnioną do korzystania z pojazdu.

Niektóre towarzystwa powołują się na taki zapis odmawiając wypłaty odszkodowania jeśli zimą kierowca ma kolizję, a porusza się na letnich oponach. Przed zakupem polisy warto dowiedzieć się, jak dana firma ubezpieczeniowa podchodzi do takich sytuacji.

Zobacz także: Seat Ibiza 1.0 TSI w naszym teście

Assistance działa także na oponach letnich

Zupełnie inaczej wygląda realizacja ubezpieczenia assistance: pomoc jest udzielana, nawet jeśli ewidentną przyczyną kolizji jest brak odpowiedniego ogumienia, dopasowanego do zimowych warunków pogodowych. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku stwierdzenia przez policję naruszenia prawa – jeśli np. kierowca spowodował wypadek kierując pojazdem i rozmawiając przez telefon, autocasco w większości towarzystw nie będzie mu wypłacone, ale assistance przyjedzie i zrealizuje potrzebną pomoc np. wyciągnie pojazd z rowu, wymieni koło jeśli na tym polegało uszkodzenie, czy odholuje pojazd do warsztatu. 


od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty