Brak maseczki w samochodzie. Posypie się lawina mandatów!

Stanisław Rochowicz
Ponad 3000 zakażonych wirusem SARS-CoV-2 ujawnionych w ciągu jednego dnia. Coraz więcej powiatów zakwalifikowanych do strefy żółtej i czerwonej. Od soboty Warszawa stanie się żółtą strefą w której obowiązywać będzie nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Kary za brak maseczek dotyczyć też będą kierowców!Fot. 123RF
Ponad 3000 zakażonych wirusem SARS-CoV-2 ujawnionych w ciągu jednego dnia. Coraz więcej powiatów zakwalifikowanych do strefy żółtej i czerwonej. Od soboty Warszawa stanie się żółtą strefą w której obowiązywać będzie nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Kary za brak maseczek dotyczyć też będą kierowców!Fot. 123RF
Ponad 3000 zakażonych wirusem SARS-CoV-2 ujawnionych w ciągu jednego dnia. Coraz więcej powiatów zakwalifikowanych do strefy żółtej i czerwonej. Od soboty Warszawa stanie się żółtą strefą w której obowiązywać będzie nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Kary za brak maseczek dotyczyć też będą kierowców!

"Zero tolerancji!" - to hasło ministerstwa zdrowia i komendy głównej policji. Brak tolerancji dla osób nie noszących maseczek w miejscach publicznych, ma pomóc w walce z koronawirusem. Także kierowcy muszą mieć się na baczności! Policja ma uważnie kontrolować czy możemy jechać w samochodzie z innymi pasażerami bez maseczki.

Coraz więcej stref żółtych i czerwonych!

Jak podało ministerstwo zdrowia, od soboty (10 października) obowiązek zasłaniania ust i nosa będzie wprowadzony zarówno w strefie żółtej, jak i czerwonej. Zwolnione z obowiązku zakrywania ust i nosa są m.in. osoby posiadające odpowiednie zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niepełnosprawność.

Kiedy musimy zakładać maseczkę w aucie?

Z zasady musimy używać maseczki w pojazdach transportu publicznego - autobusach, tramwajach, metrze, taksówkach, ale także w pociągach czy autobusach międzymiastowych.

W przypadku samochodów prywatnych maseczki nie musimy używać, jeśli podróżujemy sami. Ale już w przypadku np. kontroli drogowej musimy ją mieć na twarzy.

Maseczki nie musimy używać także, jeśli podróżujemy z bliskimi, którzy z nami mieszkają lub z dzieckiem do lat 4. Jeśli jednak podróżujemy z przyjaciółmi, współpracownikami z pracy lub - po prostu - z osobami, z którymi nie mieszkamy, to obowiązuje nas nakaz używania maseczki.

Jaki mandat za brak maseczki?

Policjant za brak maseczki może nas ukarać mandatem karnym w wysokości 500 złotych. W ramach programu "Zero tolerancji" policja chce - każdorazowo w przypadku odmowy przyjęcia mandatu - kierować od razu wniosek o ukaranie do sądu i dodatkowo wniosek o wdrożenie postępowania administracyjnego do inspekcji sanitarnej. A to może oznaczać, że sąd może nałożyć grzywnę do 5 tys. zł. Z kolei sanepid może nałożyć karę w wysokości nawet 30 tysięcy złotych!

Zobacz także: Kierunkowskazy. Jak poprawnie korzystać?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty