Blokada alkoholowa Diagności nie będą mogli przetestować alkoloków? [video]

(mm) /TVN Turbo/x-news
Fot. TVN Turbo/x-news
Fot. TVN Turbo/x-news
Blokady alkoholowe już generują problemy. Największe wątpliwości mają diagności, którzy twierdzą, że nie będą mogli testować alkoloków w autach, bo do tego potrzeba kogoś będącego pod wpływem.
Fot. TVN Turbo/x-news
Fot. TVN Turbo/x-news

Eksperci szybko wyjaśniają jednak, że sprawdzanie poprawności działań tych urządzeń jest dużo prostszy. Okazują się, że wystarczą do tego dwie czynności.

 - Kierowca, który przyjedzie na stację diagnostyczną powinien zostać poproszony o wyłączenie silnika i ponowne uruchomienie. Próba uruchomienia silnika bez użycia blokady kończy się niepowodzeniem. Blokada nie pozwoli uruchomić silnika - wyjaśnia Mariusz Wnukiewicz, ALKOLOCK24.PL. Następnie należy dokonać ponownej próby, ale juz z użyciem blokady alkoholowej. Wykonujemy test trzeźwości i jeśli wynik będzie pozytywny, uruchomimy samochód.

Dodatkowo diagnosta powinien poprosić kierowcę o okazanie kopii świadectwa homologacji urządzenia i pierwszej kalibracji.

Przypominamy, że w kodeksie karnym wykonawczym dodano art. 182a, przewidujący możliwość orzeczenia przez sąd zmiany sposobu wykonywania kary zakazu prowadzenia pojazdów na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową (tzw. alkolocka). Z takiej możliwości będzie można skorzystać dopiero po upływie połowy okresu zakazu, a w przypadku, gdy zakaz prowadzenia pojazdów orzeczono dożywotnio, po upływie co najmniej 10 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty