Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczny przejazd kolejowy. Auto w zderzeniu z pociągiem nie ma szans

Sławomir Draguła
Bezpieczny przejazd kolejowy. Auto w zderzeniu z pociągiem nie ma szans
Bezpieczny przejazd kolejowy. Auto w zderzeniu z pociągiem nie ma szans
Nieważne, czy przejazd ma rogatki, sygnalizację świetlną, czy tylko znak. Przed wjazdem na tory zawsze zatrzymaj się i sprawdź, czy nadjeżdża pociąg.
Bezpieczny przejazd kolejowy. Auto w zderzeniu z pociągiem nie ma szans
Bezpieczny przejazd kolejowy. Auto w zderzeniu z pociągiem nie ma szans

Według danych Komendy Głównej Policji, w ubiegłym roku w Polsce doszło do 91 wypadków na przejazdach kolejowych. 33 osoby zginęły, a 104 zostały ranne. Statystyki mówią jasno. Do większości tego typu wypadków dochodzi w ciągu dnia, przy dobrych warunkach pogodowych.

Widzisz tory? Zatrzymaj się

Samochód, nie ważne osobowy, czy ciężarowy, w zderzeniu z pociągiem nie ma najmniejszych szans. Mimo to kierowcy ryzykują i przejeżdżają przez przejazdy kolejowe nawet wtedy, gdy widać już nadjeżdżający skład.

- A to jest karygodne i niedopuszczalne – mówi Marek Florianowicz z wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. – Zresztą tak samo jak ruszanie, kiedy zapory jeszcze się dobrze nie podniosły i wciąż mruga czerwone światło na sygnalizatorze.

Zobacz także: Bezpieczny przejazd kolejowy. Auto w zderzeniu z pociągiem nie ma szans
 
Jak twierdzą policjanci, odpowiedzialność za uniknięcie zderzenia z pociągiem leży po stronie kierowcy. Maszynista nie ma żadnej możliwości manewrowania pociągiem, ma też nieporównywalnie dłuższą drogę hamowania. Dla przykładu skład jadący z prędkością 100 km/h do zatrzymania potrzebuje prawie kilometra!

- Nawet podczas pokonywania przejazdu strzeżonego, kierowca musi się zatrzymać i sprawdzić, czy nie nadjeżdża pociąg - mówi Marek Florianowicz. - Zawsze istnieje ryzyko, że popsuły się rogatki, czy dyżurny ruchu z jakiegoś powodu ich nie opuścił.

- W żadnym przypadku nie należy oczekiwać też, że usłyszymy nadjeżdżający pociąg – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Zobacz wideo


Po pierwsze nie panikuj

Jeśli samochód utknie na torach i kierowca nie ma możliwości zjazdu, należy jak najszybciej wyjść z pojazdu i oddalić się od torów biegnąc w kierunku, z którego nadjeżdża pociąg.

- W ten sposób zmniejszymy prawdopodobieństwo uderzenia przez szczątki pojazdu – radzi Zbigniew Weseli. - Natomiast jeśli przejeżdżając przez przejazd kierowca zauważy, że szlaban zostaje opuszczany, należy mimo wszystko jechać przed siebie, aby pojazd nie został uwięziony na torach.

Szczególnie ostrożni powinni być kierowcy jadący pojazdem z przyczepą oraz holujący inne auto. W takim wypadku kierowcy muszą być świadomi całkowitej długości pojazdu lub pojazdów oraz powinni pamiętać, że przy zwiększonej masie wydłuża się droga hamowania.

Te same uwagi tyczą się również kierowców samochodów ciężarowych. Ryzykowanie przejazdu w ostatniej chwili może spowodować, że część pojazdu nie zdąży przejechać przez tory lub że zapory zostaną zamknięte między pojazdem a przyczepą.

Zasady bezpieczeństwa podczas pokonywania przejazdu kolejowego:

- Zawsze spodziewaj się nadjeżdżającego pociągu.

- Zwolnij i przed wjazdem rozejrzyj się w obie strony.

- Nigdy nie przejeżdżaj przez tory, gdy widzisz lub słyszysz nadjeżdżający pociąg.

- Nie wyprzedzaj innych pojazdów na przejeździe ani przed nim.

- Nie zatrzymuj się przy samych torach – pamiętaj, że pociąg jest od nich szerszy i potrzebuje więcej miejsca.

Pociąg jest jak taran

Bezpieczny przejazd. Zatrzymaj się i żyj, to akcja na rzecz bezpieczeństwa prowadzona od kilku lat przez PKP. Jej głównym punktem jest symulacja wypadku, w którym pociąg uderza w samochód.

- Ludzie muszą zobaczyć na własne oczy skutki takiego zdarzenia, dopiero wówczas włącza im się myślenie - mówi Piotr Krywult, zastępca dyrektora Zakładu Linii Kolejowych w Opolu.

Jak wygląda taka symulacja, można było zobaczyć 8 września w Opolu. Kolejarze, strażacy oraz policjanci ustawili na przejeździe opla astrę. Z prędkością ok. 10 km/h wjechał w niego skład złożony z dwóch lokomotyw ważących razem około 200 ton. Samochód był pchany przez kilkanaście metrów.

Doszczętnie zniszczony został bok auta, w które uderzyła lokomotywa. Jeden ze zderzaków wszedł do kabiny samochodu. Gdyby w środku  siedział pasażer, zostałby zmiażdżony. - To pokazuje, że z pociągiem nie ma żartów – mówi Piotr Krywult.

To mówi prawo o ruchu drogowym

Zachowanie się kierowcy na przejeździe reguluje artykuł 28 prawa o ruchu drogowym:

- Przed wjechaniem na tory kierowca musi upewnić się, czy nie nadjeżdża pociąg lub inny pojazd szynowy. Ma to kolosalne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy jest ograniczona widoczność.

- Zbliżając się do przejazdu, jedziemy z prędkością, która umożliwi nam zatrzymanie się w bezpiecznym miejscu.

- Jeśli z jakiś powodów samochód odmówi nam posłuszeństwa na przejeździe, musimy jak najszybciej usunąć go z torów. Jeżeli nie jest to możliwe, próbujmy ostrzec maszynistę o niebezpieczeństwie.

- Kierujący pojazdem lub zespołem pojazdów o długości przekraczającej 10 m, który nie może rozwinąć prędkości większej niż 6 km/h, przed wjazdem na przejazd musi upewnić się, czy w czasie potrzebnym na pokonanie go, nie nadjedzie pojazd szynowy, lub uzgodnić czas tego przejazdu z dróżnikiem kolejowym.

Tego zabrania się kierowcy

- Objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone.

- Wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.

- Wyprzedzania pojazdów na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim.

- Omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

Kategorie przejazdów w Polsce

Kat. A - przejazdy strzeżone, wyposażone w rogatki zamykające całą szerokość jezdni i chodnik, ewentualnie wyposażone dodatkowo w sygnalizację świetlną. Takie przejazdy znajdują się na najważniejszych drogach i najbardziej obciążonych liniach.

Kat. B - przejazdy z samoczynną sygnalizacją świetlną i półrogatkami (zamykającymi prawy pas ruchu zaporami, umożliwiającymi zjazd z przejazdu pojazdom, które znalazły się na nim w momencie rozpoczęcia zamykania ruchu). Stosowane na mniej obciążonych liniach, na których nie ma konieczności wyznaczania pracownika do strzeżenia przejazdu.

Kat. C - przejazdy bez urządzeń w poprzek drogi, wyposażone w sygnalizację świetlną. Znajdują się w miejscach, gdzie mimo stosunkowo niewielkiego ruchu potrzebne są zabezpieczenia przed wypadkami.

Kat. D - przejazdy oznaczone jedynie znakami drogowymi. Tego rodzaju skrzyżowania znajdują się w miejscach o niewielkim ruchu i dobrej widoczności, umożliwiającej stwierdzenie kierującemu pojazdem, czy zbliża się pociąg.

Kat. E - przejścia kolejowe, wyposażone w barierki i konstrukcje (tzw. labirynty), wymuszające na pieszym sprawdzenie, czy w obu kierunkach nie widać zbliżającego się pociągu.
 
Kat. F - niepubliczne przejazdy i przejścia, zasadniczo zamknięte dla ruchu i otwierane na życzenie kierującego. Ta zapora posiada kłódkę i jest dostępna dla właściciela.

Znaki drogowe a przejazdy

Zbliżając się do przejazdu kolejowego, kierowca jest informowany o tym. Znak A-9 ostrzega o zbliżaniu się do przejazdu kolejowego wyposażonego w zapory lub półzapory.

Jako uzupełnienie tego znaku bardzo często stosuje się tzw. słupki wskaźnikowe mówiące o tym w jakiej odległości znajduje się przejazd (z jedną, dwoma i trzema kreskami), znak sieć pod napięciem oraz Krzyże św. Andrzeja (z czterema ramionami przed przejazdem jednotorowym i sześcioma ramionami przed przejazdem wielotorowym).

Krzyż św. Andrzeja pokazuje nam również miejsce, gdzie musimy się zatrzymać, kiedy nadjeżdża pociąg. Jeśli natomiast zbliżamy się do przejazdu bez zapór, ostrzega nas o tym znak A-10.

Sławomir Draguła

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na motofakty.pl Motofakty