Bezpieczny pieszy

(rt)
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
W sobotę na polskich drogach śmierć w wypadkach drogowych poniosło aż 16 osób.
W sobotę na polskich drogach śmierć w wypadkach drogowych poniosło aż 16 osób. 
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

Policja apeluje do kierowców, aby w okresie jesienno zimowym, kiedy wcześniej zapada zmrok, jeszcze większą uwagę przykładać do pieszych, którzy idąc brzegiem jedni lub poboczem są znacznie mniej widoczni niż w okresie letnim, do którego jeszcze jesteśmy przyzwyczajeni.  

Natomiast piesi powinni mieć świadomość, iż noszenie przy ubiorze elementów odblaskowych znacznie zmniejsza ryzyko potrącenia. Odblaski umożliwiają dostrzeżenie pieszego z odległości ok. 150 m, natomiast pieszy idący po zmroku poboczem w ciemnym ubraniu dostrzegany jest z odległości ok 20 m (po zmroku w jasnym ubraniu widoczny będzie z ok. 50 m). Te liczby pokazują jak ważny jest choćby mały element odblaskowy np. na plecaku dziecka, które samo wraca późnym popołudniem ze szkoły. 

Policjanci radzą:
 

Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać (z powodu zabłocenia, zaśnieżenia, oblodzenia itp.) pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. 

Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi (tak by był skierowany twarzą do nadjeżdżającego pojazdu, co daje także i jemu szansę na uniknięcie wypadku). 

Bardzo często piesi mylą dwa pojęcia - widzieć i być widocznym. Sądzą, że jeżeli widzą nadjeżdżający z przeciwka samochód lub jego światła, to i oni są widziani przez kierującego pojazdem a niestety nie zawsze tak jest. 

Pieszy przechodząc przez jezdnię jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności oraz korzystania z wyznaczonego przejścia dla pieszych tzw. "zebry". Pamiętajmy jednak, że przejście dla pieszych wskazuje tylko miejsce, w którym dozwolone jest przechodzenie przez jezdnię, lecz nie zapewnia bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo zapewniamy sobie sami! 

Ponadto zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem, w tym również na przejściu dla pieszych. Niedozwolone jest także przebiegania przez jezdnię, przechodzenia w miejscu o ograniczonej widoczności, zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię. 

Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów i o ile w odległości 100 m nie ma wyznaczonego przejścia. W takiej sytuacji pieszy jest "gościem" i to kierujący pojazdem ma pierwszeństwo przed pieszym (z wyjątkiem osoby niewidomej lub niepełnosprawnej). 

Źródło: policja.pl
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty