Badanie pokazało, że kiedy kierowca używa rozwiązań nawigacji satelitarnej, zatrzymuje się o 25 proc. rzadziej oraz o 35 proc. mniej czasu spędza stojąc w miejscu. Nawigacja satelitarna obniża również ilość skrętów wymaganych do dotarcia do wybranego punktu w porównaniu z sytuacją,
kiedy korzystamy ze standardowych urządzeń nawigacyjnych, takich jak papierowe mapy, czy internetowe plannery podróży. Kierowca o ponad 50 proc. rzadziej wykonuje też niewłaściwe czynności, takie jak ignorowanie znaków drogowych.
Rozwiązania nawigacji satelitarnej podwyższają ponadto czujność kierowców, równocześnie redukując stres i ograniczają koszty podróży zmniejszając liczbę przejechanych kilometrów o ok. 16 proc. Czas spędzony na podróży zmniejsza się o ok. 18 proc.
Ważnym aspektem jest ograniczenie ilości kolizji i wypadków. Np. kierowcy leasingowanych pojazdów, którzy nie posiadają nawigacji satelitarnej zgłaszają o 12 proc. więcej szkód, niż ci, którzy z niej korzystają.
W badaniu użyte zostały trzy elementy determinujące główne pytanie "Jaki jest wpływ systemów nawigacji na bezpieczeństwo drogowe?": badania użytkowników, analiza bazy danych szkód prowadzona przez ubezpieczyciela, oraz jazdy testowe. Badanie przeprowadzone zostało w Holandii, trwało sześć miesięcy i zostało zakończone w grudniu 2006 r.
Źródło: TomTom