Bezpieczeństwo. Jak odpowiednio przewozić sprzęt do sportów wodnych?

Paweł Piątek
Lato nie kończy się na leniwym wylegiwaniu na plaży i popijaniu lemoniady – to najdogodniejsza pora na wypróbowanie samemu sportów wodnych, coraz popularniejszych także nad polskimi jeziorami i morzem. Zazwyczaj wymagają one specjalnego sprzętu, który trzeba bezpiecznie przetransportować nad zbiornik wodny. Oto 7 porad, jak przewozić ekwipunek sportowy samochodem.Fot. SEAT
Lato nie kończy się na leniwym wylegiwaniu na plaży i popijaniu lemoniady – to najdogodniejsza pora na wypróbowanie samemu sportów wodnych, coraz popularniejszych także nad polskimi jeziorami i morzem. Zazwyczaj wymagają one specjalnego sprzętu, który trzeba bezpiecznie przetransportować nad zbiornik wodny. Oto 7 porad, jak przewozić ekwipunek sportowy samochodem.Fot. SEAT
Lato nie kończy się na leniwym wylegiwaniu na plaży i popijaniu lemoniady – to najdogodniejsza pora na wypróbowanie samemu sportów wodnych, coraz popularniejszych także nad polskimi jeziorami i morzem. Zazwyczaj wymagają one specjalnego sprzętu, który trzeba bezpiecznie przetransportować nad zbiornik wodny. Oto 7 porad, jak przewozić ekwipunek sportowy samochodem.

⦁ Dobrze zorganizowany bagażnik

Wszelki sprzęt sportowy staramy się przewozić w bagażniku, pamiętając, aby ciężar ładunku był rozmieszczony równomiernie. Zapaleni wielbiciele sportów wodnych często stawiają na samochody typu kombi, które dzięki pojemnym bagażnikom zapewniają dużą ustawność. Funkcjonalne są także duże auta typu SUV.

⦁ Zabezpieczenie ładunku

Wiosła czy butle z tlenem przewożone w bagażniku muszą być bezpiecznie zamocowane, aby uniknąć nieszczęśliwych wypadków. Łopatkę wiosła należy skierować do przodu, a całe akcesorium przypiąć do obu stron samochodu za pomocą linki. Butle z tlenem powinny leżeć płasko i prostopadle do linii siedzeń. Aby uniemożliwić przesuwanie się i obracanie sprzętu podczas jazdy, konieczne jest zabezpieczenie go pasami.

⦁ Bagażnik dachowy

Niektóre osoby korzystające z krótszych desek, takich jak modele do stand up boardingu, próbują przewozić je w środku samochodu. Nie jest to bezpieczne metoda – w razie ewentualnego wypadku, sprzęt zostanie wypchnięty do przodu z ogromną siłą. Dlatego deskę surfingową lub kajak należy zawsze umieszczać w bagażniku dachowym. Wierzch deski powinien być skierowany do dołu, aby zapobiec ewentualnemu zsuwaniu się sprzętu z samochodu. Do każdego typu ekwipunku sportowego trzeba dobrać odpowiednie uchwyty.

⦁ Znaki ostrzegawcze

Zgodnie z polskim kodeksem drogowym przedmioty przewożone samochodem nie powinny wystawać poza jego bryłę. Wszystkie elementy dłuższe niż pojazd koniecznie muszą być oznakowane – nieprzestrzeganie tego przepisu może skończyć się mandatem wynoszącym nawet kilkaset złotych. W przypadku dłuższych modeli samochodów o długości wynoszącej ponad 4,5 m, możemy bezpiecznie zakładać, że większość sprzętu nie będzie wychodzić poza obrys auta. W przypadku krótszych aut lub bardzo długich przedmiotów ładunek wystający z przodu pojazdu oznacza się pomarańczową chorągiewką lub dwoma białymi i dwoma czerwonymi pasami, natomiast wystający z tyłu – pasami białymi i czerwonymi umieszczonymi bezpośrednio na ładunku lub na tarczy. W przypadku podróży zagranicznych należy zapoznać się z regulacjami prawnymi przewozu długich bagaży w danym kraju – przykładowo we Francji i Hiszpański należy taki przedmiot oznaczyć specjalnym znakiem.

⦁ Powietrze w oponach

Dziesięciolitrowa butla z powietrzem waży nawet 15 kg, deska surfingowa – ok. 10 kg. Dlatego biorąc pod uwagę również pozostałe bagaże i wszystkich pasażerów, przed wyruszeniem w trasę należy koniecznie sprawdzić ciśnienie w oponach. Niedostosowanie tej wartości do wagi pojazdu może zakończyć się nie tylko przebitą oponą, ale także uszkodzeniem felgi czy szybszym zużyciem zawieszenia.

⦁ Prędkość jazdy

W podróży należy starać się utrzymywać stałą prędkość i unikać gwałtownego przyspieszania lub hamowania. Deska transportowana w bagażniku dachowym stawia opór powietrzu, co skutkuje delikatnym poruszaniem się sprzętu w górę i w dół i jest do zjawisko całkowicie normalne. Jeśli jednak deska zaczyna przesuwać się zbyt dynamicznie lub zsuwa się na bok, koniecznie trzeba zatrzymać się w bezpiecznym miejscu i lepiej ją zabezpieczyć.

⦁ Bezpieczny dystans

Dodatkowa masa wpływa również na czas hamowania samochodu, dlatego należy pamiętać o zwiększeniu odległości od innych pojazdów na drodze. Większość nowoczesnych samochodów wyposażona jest w system adaptacyjnego tempomatu (ACC), który pomaga regulować jazdę zgodnie z potrzebami kierowcy i warunkami na drodze. Niektóre najnowsze modele aut zapewniają dodatkowo elektronicznego asystenta podróży, który dba o utrzymywanie bezpiecznego odstępu między pojazdami i przewiduje znaki drogowe. Zapewnia to spokojniejszy i bezpieczniejszy wyjazd na wakacje.

Zobacz także: Tak prezentuje się Golf nowej generacji

Ostróda gościła najlepszych motocrossów w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na motofakty.pl Motofakty
Dodaj ogłoszenie