Policjanci proponują, by nazwiska kierowców zatrzymanych za jazdę w stanie nietrzeźwym i skazanych przez sąd publikować w prasie. Zezwala na to nasze prawo.

Dotychczas sądy nie korzystały z przepisu umożliwiającego podanie do publicznej wiadomości wyroku skazującego nietrzeźwych kierowców. Ma to się zmienić. Policja chce, aby sądy wydając wyrok na prowadzącego w stanie nietrzeźwym, dodatkowo orzekały publikację tego wyroku w prasie i to na koszt skazanego. Wnioski o takie postępowanie składane będą każdorazowo, a ostateczną decyzję podejmie sędzia.
- Pomysł wynika z chęci zapewnienia bezpieczeństwa na drogach. Liczymy na to, że wizja opublikowania nazwiska w prasie regionalnej odstraszy przynajmniej część kierowców od jazdy po spożyciu alkoholu - mówi Alicja Hytrek, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.
W 2003 r. pijani kierowcy spowodowali w Polsce niemal 4 tys. wypadków. Zginęło w nich prawie 500 osób, a ponad 5 tys. zostało rannych. Od 15 grudnia 2000 r. jazda w stanie nietrzeźwym nie jest wykroczeniem, a przestępstwem. Stanowi o tym kodeks karny.
Kodeks karny
art. 178a. § 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w § 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 3. W razie skazania za przestępstwo określone w § 1 lub 2 sąd może orzec podanie wyroku do publicznej wiadomości.
Motoshow w Piotrkowie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?