Będzie rzeź na egzaminach na prawo jazdy? "Testy będą trudne"

gazeta.lubuska
Od 19 stycznia wprowadzone zostaną nowe zasady egzaminów na prawo jazdy
Od 19 stycznia wprowadzone zostaną nowe zasady egzaminów na prawo jazdy
Drżyjcie kandydaci na kierowców! Ośrodki egzaminowania jednak zdążyły z przygotowaniem nowości i od 21 stycznia egzaminy teoretyczne na prawo jazdy kat. A czy B będzie zdać dużo trudniej.
Od 19 stycznia wprowadzone zostaną nowe zasady egzaminów na prawo jazdy
Od 19 stycznia wprowadzone zostaną nowe zasady egzaminów na prawo jazdy

Kiedy w środę rozmawialiśmy z przedstawicielami Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze, usłyszeliśmy zapewniania, że zdążono ze wszystkim. A więc egzaminy teoretyczne na prawo jazdy, będą prowadzone według nowych zasad.

Stanisław Gortat, zastępca dyrektora gorzowskiego WORD, powiedział nam, że komputery uruchomiono, programy zostały wgrane, przeprowadzono nawet szkolenia egzaminatorów. W czwartek przeszkoleni zostali instruktorzy nauki jazdy.

- Egzaminy będą znacznie trudniejsze. Nie ma chociażby znanych powszechnie zestawów pytań. Chociaż słyszałem, że na rynku są już dyski z nowymi zadaniami. Trudno jednak powiedzieć, czy są one oryginalne, a ponadto pytań jest kilkakrotnie więcej niż poprzednio.

Podobne słowa usłyszeliśmy od Rafała Gajewskiego, dyrektora WORD w Zielonej Górze.

- Jesteśmy gotowi. W czwartek i piątek nowe zasady prowadzenia egzaminów zaprezentujemy przedstawicielom szkół nauki jazdy.

Czy egzamin będzie trudniejszy? - Myślę, że tak. Tak uważają zdający, stąd do 19 stycznia prowadzimy egzaminy teoretyczne niejako na okrągło. Przyszli kierowcy obawiają się, że po zmianach wielu z nich jednak będzie miało kłopoty z pozytywnym zaliczeniem - dodał dyrektor Gajewski.

Jak będzie wyglądał egzamin po 19 stycznia? Każdy wylosuje 32 pytania, z których 20 będzie dotyczyło przepisów ruchu drogowego, a kolejnych 12 - to pytania specjalistyczne, uzależnione od kategorii prawa jazdy. Kandydat na kierowcę może mieć do rozwiązania zadanie w postaci pytania słownego, zdjęcia lub filmu, np. czy musisz zatrzymać się na prezentowanym skrzyżowaniu? Na pierwsze 20 zadań trzeba będzie odpowiedzieć tak lub nie.Czasu na odpowiedź będzie niewiele - tylko 35 sekund, w tym 20 sekund na zapoznaniesię z treścią, a kolejnych 15 - na udzielenie odpowiedzi. Za prawidłową, w zależności od trudności, dostaniemy 1, 2 lub 3 punkty. Podobnie będzie w drugiej części - specjalistycznej. Z tą różnicą, że tu wersji odpowiedzi mamy aż trzy a więc A, B lub C. Ponadto czas na przeczytanie i udzielenie odpowiedzi wydłużono do 50 sekund.

Cały egzamin nie może przekroczyć 25 minut. Jednak na zaznaczenie konkretnych odpowiedzi, zdający będzie miał mniej czasu. Chcąc przystąpić do egzaminu praktycznego, czyli zdać, trzeba uzyskać 68 na 74 punkty. To oznacza, że możemy błędnie odpowiedzieć na dwa ważne pytania lub aż na sześć mniej istotnych lub nie wpływających tak istotnie na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Jak nas zapewniła Krystyna Sibińska, posłankaPO i jednocześnie członek sejmowej komisji infrastruktury, wiele wcześniej zapowiadanych zmian, zostanie odłożonych do 4 stycznia 2016 r. - Nowelizacja przepisów znajduje się na tzw. szybkiej ścieżce. Sejm i Senat ją przyjęły. Teraz kolej na prezydenta - dodała pani poseł.

Co to oznacza? Chociażby to, że do 4 stycznia 2016 r. zostanie odłożony obowiązek zaliczenia między czwartym a ósmym miesiącem od uzyskania prawa jazdy, dodatkowego kursu dokształcającego. Ale nie tylko. Nie zostanie wprowadzony zapowiadany obowiązek, by młody kierowca, przez pierwszych osiem miesięcy od uzyskania prawa jazdy, ozdabiał swoje auto tzw. zielonym listkiem. Dopiero od 2016 r. zostanie też wprowadzona konieczność zaliczenia kursu reedukacyjnego dla tych zmotoryzowanych, którzy popełnili dwa wykroczenia. 

Czesław Wachnik
68 324 88 29
[email protected] 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty