Będzie remont drogi krajowej nr 79 Ryczywół - Kozienice

redakcja.regiomoto
Droga krajowa nr 79
Droga krajowa nr 79
We wtorek nastąpiło przekazanie wykonawcy placu budowy odcinka drogi krajowej numer 79 pomiędzy Kozienicami i Ryczywołem. Prace mają potrwać niespełna dwa lata.
Droga krajowa nr 79
Droga krajowa nr 79

Odcinek liczy 15,4 kilometra i do tej pory straszył nierówną nawierzchnią i brakiem nowoczesnych rozwiązań drogowych. O remont od dawna zabiegały władze Kozienic oraz zwoleński rejon Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

BURMISTRZ WALCZY OD LAT

W piśmie z 2010 roku do tej instytucji, burmistrz Tomasz Śmietanka pisał między innymi o tym, że zabiegi o poprawę stanu bezpieczeństwa trwały od lat 90-tych XX wieku, a łączne nakładu samorządu lokalnego na inwestycje na drodze krajowej numer 79 wyniosły, uwzględniając kwotę inflacji, ponad 10 milionów złotych.

- Przy stale rosnących potrzebach lokalnych, tak wysokie nakłady poniesione przez gminę Kozienice świadczą o efektywności i skuteczności, a przede wszystkim determinacji gminy w dążeniu do poprawy infrastruktury drogowej w obrębie dróg krajowych – twierdził burmistrz.

Tomasz Śmietanka zwracał też uwagę, że stale wzrastający ruch kołowy powoduje pogłębiającą się z roku na rok deformacje i zniszczenie nawierzchni.

- Aby zapewnić płynną i bezpieczną komunikację niezbędna jest natychmiastowa modernizacja drogi – alarmował Tomasz Śmietanka, dołączając do pisma statystykę wypadków drogowych.

UNIEWAŻNIONY PRZETARG

Pod koniec 2009 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na modernizację tego odcinka. W styczniu 2010 roku został on jednak unieważniony

Chociaż drogowcy zapewniali, że modernizacja odcinka trasy 79 to priorytet, to otwarcie przyznawali nie mają na to pieniędzy.

- Brak możliwości rozpoczęcia przebudowy drogi krajowej numer 79 na odcinku Ryczywół - Kozienice związany jest z ograniczonymi środkami finansowymi budżetu państwa – informowała Małgorzata Tarnowska z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

JEST WYKONAWCA

Zapewniała, że jeśli tylko pojawią się jakieś dodatkowe pieniądze, to remont drogi krajowej numer 79 rozpocznie się w trybie pilnym. Gdy tak się stało, został ogłoszony przetarg na wykonawcę.

Wpłynęły cztery oferty: firma Trakt z Piekoszowa zaproponowała cenę 37 milionów 962 tysiące złotych, konsorcjum firm Budromost - Starachowice z siedzibą w Wąchocku oraz Kieleckie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych 43 miliony 75 tysięcy złotych. Z kolei konsorcjum Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego wraz z Przedsiębiorstwem Robót Drogowych ze Zwolenia zaproponowało cenę 43 miliony 125 tysięcy złotych, a Strabag z Pruszkowa 46 milionów 292 tysiące złotych. Wygrała firma Trakt i to ona we wtorek przejęła plac budowy.

GENERALNY REMONT

Zakres przebudowy odcinka o długości 15,4 km przewiduje: wzmocnienie nawierzchni jezdni oraz jej poszerzenie, przebudowę zatok autobusowych, przebudowę skrzyżowań wraz z wykonaniem lewoskrętów, odnowę poboczy gruntowych, rowów przydrożnych oraz budowę kanalizacji deszczowej w Ryczywole i Kozienicach. W planach jest też remont istniejących przepustów pod drogą, przebudowa mostów w Ryczywole, Zdziczowie i Michałówce, a także sieci teletechnicznej, energetycznej i gazowej.

Zakłada się, że roboty zakończą się jesienią 2015 roku i wówczas cały odcinek drogi od Zwolenia do Magnuszewa będzie już wyremontowany.

Zobacz pełną wersję mapy Mapy pochodzą z:naviexpert

Piotr Kutkowski, „Echo Dnia"
[email protected]

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty