Autostradą A1 z Grudziądza do Torunia pojedziemy już jesienią

redakcja.regiomoto
Autostradą A1 z Grudziądza do Torunia pojedziemy już jesienią
Autostradą A1 z Grudziądza do Torunia pojedziemy już jesienią
Nikt nie spodziewał się, że wykonawcy  wyrobią się tak szybko! Droga z Gdańska do Torunia może zająć zaledwie 1,5 godziny.
Autostradą A1 z Grudziądza do Torunia pojedziemy już jesienią
Autostradą A1 z Grudziądza do Torunia pojedziemy już jesienią

II etap inwestycji to budowa odcinka Nowe Marzy-Toruń, która rozpoczęła się w 2008 roku. Ma ona połaczyć stolicę Pomorza z grodem Kopernika. Zakończenie tego etapu nie oznacza wcale sfinalizowania budowy „bursztynowej autostrady”. Dla mieszkańców Pomorza i Kujaw to i tak dobra wiadomość. Znaczny fragment A1 umożliwi sprawniejsze przemieszczanie się z Trójmiasta do Torunia. Czas skróci się do zaledwie 90 minut.

Szybciej nie znaczy lepiej

Koncesjonariuszem autostrady A1 Nowe Marzy-Toruń jest Gdańsk Transport Company. Kiedy zarząd GTC ogłosił, że firma odda ten odcinek do ruchu jesienią tego roku powstał mały spór o terminy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. 

- Pojawiła się różnica zdań, co do realizowanej inwestycji - mówi Ewa Łydkowska, rzecznik GTC. - Nie jest zaskoczeniem, że odcinek oddamy do eksploatacji przed planowanym czasem. Identycznie było z wcześniejszym etapem.

Jakie stanowisko zajmuje w tej sprawie GDDKiA?
- Spór dotyczy umownej definicji planowanej daty otwarcia etapu II - wyjaśnia Urszula Nelken, rzecznik  zarządu. - Proszę wybaczyć, że nie rozwinę tych kilku słów, ale nie chcemy komentować spraw, do których oceny właśnie przystąpił ekspert. O tę umowną definicję wystąpił koncesjonariusz.
 
Postaramy się wyprzedzić wyznaczony termin

Podczas negocjowania umowy koncesyjnej w maju 2008r. udokumentowano, że zamiarem obu stron jest zbudowanie trasy i oddanie jej do użytku do końca br. Jednak założenie nieco się zmieniło.
- W czerwcu 2008 r. GTC i resort infrastruktury uzgodniły, że termin otwarcia inwestycji nastapi w 39 miesięcy od uzyskania tzw. zamknięcia finansowania - informuje Marcin Trzciński z firmy GTC. - Jednakże nastapiło to 9 lipca 2009r., a jeśli dobrze policzyć te kilkanaście miesięcy, termin przypada na październik 2012r. 

Wszyscy jednak zgodnie uspokajają.
- Spór nie ma wpływu na datę otwarcia autostrady - tłumaczy Urszula Nelken.

Pojawiają się głosy, że w związku z szybszym ukończeniem prac przy budowie odcinka, pracownicy domagają się dodatkowej premii, która jest szacowana łącznie na kwotę nawet 40 mln złotych!
- W tej kwestii nie będę się wypowiadać - odpowiada Ewa Łydkowska. - Takie decyzje warunkują zapisy umowy z generalnym wykonawcą.

Przypomijmy, że jeżeli wykonawcy nie napotkają na żadne przeciwności, to już w listopadzie oddadzą do ruchu 152 km autostrady.

(KRP)

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty