Autostrada A1 narobiła nam szkód - narzekają samorządowcy

Katarzyna Fus
Autostrada A1 narobiła nam szkód - narzekają samorządowcy
Autostrada A1 narobiła nam szkód - narzekają samorządowcy
- Zniszczone drogi i środowisko. To cena, jaką płacimy za budowę autostrady A1. Czy jest szansa na zwrot kosztów? - pytają włodarze gmin w Kujawsko-Pomorskiem.
Autostrada A1 narobiła nam szkód - narzekają samorządowcy
Autostrada A1 narobiła nam szkód - narzekają samorządowcy

Wczoraj dziewięć gmin podpisało umowy z marszałkiem województwa na realizację programu mającego przywrócić równowagę ekologiczną naruszoną przy budowie autostrady A1. W jego ramach do 2015 roku zostanie podjętych około 60 różnych inwestycji. Są to głównie budowa sieci kanalizacyjnych, stacji uzdatniania wody czy modernizacja oczyszczalni ścieków.

Pieniądze z wycinki drzew

Wartość projektów to ok. 60 mln zł. Aż 70 proc. tej sumy pochodzi z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.
- Udało nam się uzyskać zwrot części pieniędzy, które wpłynęły do WFOŚ na przykład w związku z wycinką drzew - mówi Dariusz Kurzawa, wicemarszałek województwa. - 5 procent dopłaci także samorząd województwa.
Gmina Waganiec wykonuje aż 10 zadań za ponad 9 mln zł. Wśród nich znalazła się termomodernizacja budynków czy budowa przydomowych oczyszczalni ścieków.

W Brześciu Kujawskim burmistrz już inwestycje rozpoczął.
- Głównie są to prace wokół strefy gospodarczej, która obejmuje około 500 hektarów - wyjaśnia Wojciech Zawidzki. - Mamy tam już inwestorów, więc zależy nam na tym, by do strefy doprowadzić wszystkie media i przyłącza.

Drogi czekają na odbudowę

Budowa autostrady przyczyniła się także do zniszczeń w infrastrukturze drogowej. Choć inwestor zobowiązał się do pokrycia strat związanych ze zniszczeniem nawierzchni, dziś oskarża samorządy z regionu o spowodowanie opóźnień na budowie.
- Oczekujemy od inwestora rozsądku - apeluje Zawidzki. - Mamy podpisaną umowę cywilno-prawną. Jej zapisy powinny być realizowane. W sierpniu kończy się umowa, liczymy na to, że wykonawca wywiąże się z niej. Jeśli nie, będziemy chcieli wyegzekwować jej postanowienia.

Kilka miesięcy temu w regionie powstało porozumienie między samorządowcami a marszałkiem, by wspólnie działać na rzecz doprowadzenia do naprawy wszystkich zniszczonych w regionie dróg.

- Pracujemy nad wspólnym stanowiskiem - zapewnia wicemarszałek Kurzawa.
Władze regionu chciałyby, żeby powstał fundusz z pieniędzy rządowych, wojewódzkich oraz samorządowych.

Tymczasem na dziś wojewoda kujawsko-pomorski Ewa Mes zapowiedziała posiedzenie wojewódzkiej komisji dialogu społecznego, które poświęcone będzie konfliktowi zaistniałemu pomiędzy wykonawcą odcinka autostrady Toruń - Stryków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty