Automatyczna skrzynia biegów. Jak rozpoznać awarię?

Mariusz Michalak
Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe
Zadowolonych użytkowników samochodów z automatyczną skrzynią biegów stale przybywa. Są one szczególnie chętnie wybierane przez kobiety. Chociaż skrzynie automatyczne mają wiele zalet, charakteryzują się wyższymi kosztami naprawy niż skrzynie manualne. W przypadku nieprawidłowego serwisu i eksploatacji mogą też być bardziej awaryjne.

Dbałość o samochód i stosowanie się do zaleceń producenta pozwala przemierzać kolejne kilometry, ciesząc się komfortowym jego użytkowaniem. Jednak nawet w najlepiej utrzymanych autach może dojść do awarii - zapach spalenizny wewnątrz pojazdu może być jej pierwszą oznaką. Choć nie jest to jednoznaczne z awarią skrzyni, można przypuszczać, że olej przekładniowy ma zbyt wysoką temperaturę. Taka sytuacja może być spowodowana jego zbyt niskim poziomem lub zbyt długą eksploatacją, która prowadzi do utraty m.in. właściwości smarnych oleju. Czynnikiem mogącym prowadzić do przegrzania może być także źle dobrany olej. W instrukcji obsługi każdego samochodu z automatyczną skrzynią biegów znajduje się informacja o rekomendowanym typie oleju. Aby utrzymać skrzynię w dobrej kondycji, należy przestrzegać zaleceń producenta.

Zauważyliśmy, że coraz chętniej po samochody z automatyczną skrzynią biegów sięgają kobiety. Wybór ten ma wiele korzyści, jednak choć się o tym niewiele mówi, bardzo ważna jest wymiana oleju w takiej skrzyni. Pozwoli jej to na dłuższą bezawaryjną pracę. Kobiety są wymagającymi kierowcami i lubią czuć się pewnie w swoich autach. Stosując się do zaleceń producenta samochodów z automatyczną skrzynią biegów i dbając o regularną wymianę oleju, będą mogły cieszyć się wyższym komfortem jazdy i poczuciem bezpieczeństwa. Ważne jest również, by mogły szybko zdiagnozować niepokojące objawy, które mogą świadczyć o ewentualnej awarii, co pozwoli uniknąć wielu problemów.

Patrycja Rzoska, koordynatorka akcji Kobiety przyjazne warsztatom, warsztaty przyjazne kobietom.

Automatyczna skrzynia biegów. Tych sygnałów nie wolno lekceważyć

Jedną z najczęstszych przyczyn awarii prawidłowo serwisowanych automatycznych skrzyń biegów jest wyciek oleju, który może być spowodowany uszkodzeniem mechanicznym obudowy lub uszkodzeniem uszczelki. Olej przekładniowy krąży w cyklu zamkniętym i nie jest częściowo przepalany jak olej w silniku. Jeżeli wyciek jest niewielki, może pozostać niezauważony przez długi okres, jednak po pewnym czasie może doprowadzić do całkowitego zniszczenia przekładni. Jeśli skrzynia nie działa prawidłowo i jest widoczny wyciek nie wolno odpalać auta. Należy wezwać pomoc i  najlepiej na lawecie przetransportować auto do warsztatu samochodowego, w którym przyczyna wycieku zostanie zlikwidowana, a olej przekładniowy uzupełniony.

Zarówno w trakcie dynamicznej, jak i spokojnej jazdy zmiana biegów powinna odbywać się płynnie. Jeżeli tak nie jest i kierowca zauważy niepokojące wstrząsy, przeciąganie biegów lub zbyt gwałtowne zmiany przełożenia, olej może być zużyty i nie trzymać już parametrów lub sama skrzynia może być uszkodzona. Na takim etapie trudno zdiagnozować, co konkretnie się stało, należy jednak wstrzymać się od dłuższej jazdy i jak najszybciej umówić wizytę w warsztacie. W przeciwnym wypadku problem będzie się pogłębiał, a naprawa może okazać się znacznie bardziej kosztowna.

Gdy zapali się kontrolka informująca kierowcę o awarii silnika, może to również zwiastować problemy ze skrzynią biegów. W takiej sytuacji niezbędny jest zestaw diagnostyczny, który po podłączeniu do samochodu wykrywa usterki. Na podstawie tych danych mechanik może stwierdzić, czy wystąpiły problemy ze skrzynią biegów, czy też kontrolka zaświeciła się z innego powodu.

Automatyczna skrzynia biegów. Regularna kontrola

Choć autem z poszarpującą skrzynią da się jeździć, nie warto czekać, aż objawy awarii się pogłębią doprowadzając do całkowitego unieruchomienia skrzyni. Im szybciej usterka zostanie zdiagnozowana, tym większa szansa na niższy koszt naprawy. Dlatego tak istotne są regularne przeglądy i baczne obserwowanie swojego auta.

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty