Autogaz powinien być tańszy

Maciej Pobocha
Kontrole jakości autogazu i obowiązek gromadzenia jego zapasów mogą spowodować wzrost cen LPG. Mogą, ale nie muszą, bo zbliża się okres wiosenno-letni, kiedy to paliwo tradycyjnie tanieje.

 

Po naszych drogach jeździ ponad 1,8 mln samochodów z instalacją LPG, co daje nam pierwsze miejsce w Europie. Większość instalacji gazowych trafia do aut używanych, których właściciele robią wszystko, aby obniżyć koszty eksploatacji i nawet kilkugroszowy wzrost cen LPG jest dla nich odczuwalny.

 

- LPG używany do napędu samochodów nie powinien w najbliższym czasie drastycznie zdrożeć. Zmiana stawki akcyzy utknęła w sejmowej komisji finansów publicznych i nie wiadomo, czy zostanie przegłosowana. Obowiązująca od początku roku nowa ustawa o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw umożliwiająca kontrolowanie jakości autogazu jest

Autogaz powinien być tańszy

finansowana ze środków budżetowych, a obawiać jej się mogą jedynie nielegalnie działający właściciele stacji tankowania. Natomiast wszyscy, którzy dostarczają i sprzedają gaz zgodny z europejska normą PN-EN 589 nie będą mieli żadnego powodu do zmiany cen z tego tytułu - wyjaśnia Sylwia Popławska z Koalicji Na Rzecz Autogazu.

 

Jej zdaniem wejście w życie Ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym nie spowoduje wysokiego wzrostu cen LPG.

 

- Podwyżki z powodu zwiększonych kosztów związanych z obowiązkowym gromadzeniem zapasów będą indywidualnie wyliczane przez poszczególne firmy zajmujące się produkcją i handlem LPG oraz będą rozłożone w czasie na pięć lat. Obowiązkowe zapasy LPG mają w 2007 r. dotyczyć jedynie trzech dni, zatem ceny gazu płynnego pochodzącego od dużych uczestników rynku mogą pozostać niezmienione - twierdzi Sylwia Popławska.

 

Zgadza się z nią Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliw.

- Kontrole autogazu mające na celu m.in. ograniczenie szarej strefy, rzeczywiście mogą wpłynąć na podniesienie cen LPG, ale podwyżka będzie niewielka. W połączeniu z kosztami wynikającymi z podniesieniem rezerw autogazu wyniesie ona ok. 2 - 3 gr. - mówi Andrzej Szczęśniak.

 

- Dla kierowców ważniejsza jest jednak inna informacja - w najbliższym czasie LPG będzie taniał, bo zbliża się okres wiosenno-letni, kiedy to paliwo tradycyjnie kosztuje mniej i bez znaczenia będzie tu owa 2-, 3-groszowa ewentualna podwyżka - podkreśla Andrzej Szczęśniak.

 

Ceny paliw (zł) - stan na 14 marca 2007 r.

 

 

Cena minimalna

Cena średnia

Cena maksymalna

ON

3,36

3,61

3,76

Bezołowiowa 95

3,85

4,07

4,20

LPG

1,71

1,88

1,99

Źródło: Polska Izba Paliw Płynnych

 

od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty