
Jeśli w małżeństwie nie ma rozdzielności majątkowej, to samochód kupiony za wspólne oszczędności małżonków należy do obojga z nich. Może się jednak zdarzyć, że jeden z małżonków sprzeda auto bez zgody drugiego i nie podzieli się z drugim pieniędzmi uzyskanymi ze sprzedaży.
- Co do zasady każdy ze współmałżonków może samodzielnie zarządzać przedmiotami wchodzącymi do majątku wspólnego (art. 36 ust. 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego) – wyjaśnia radca prawny Piotr Rola. - Zasadniczo przepisy prawa nie sprzeciwiają się samodzielnemu zbywaniu przedmiotów wchodzących w skład majątku wspólnego. Wyjątki są określone w art. 37 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego np. o zbycie nieruchomości lub użytkowania wieczystego. W tych sytuacjach ważność zbycia zależy od zgody drugiego małżonka. Nie ma tutaj jednak mowy o zbyciu samochodu.
Wynika z tego więc, że do sprzedaży pojazdu nie będzie wymagana zgoda drugiego małżonka.
- Niezależnie od tego drugi małżonek może jednak wyrazić swój sprzeciw wobec sprzedaży samochodu. Sprzeciw jest jednak skuteczny wobec osoby trzeciej, jeżeli mogła się z nim zapoznać przed dokonaniem czynności – dodaje Piotr Rola.
Jeśli dojdzie do sprzedaży, to pieniądze należą się obojgu małżonkom. Przepisy nie są korzystne dla małżonka, który nie otrzymał pieniędzy ze sprzedaży samochodu. W czasie trwania wspólności ustawowej nie może on żądać podziału majątku.
Małżonek ten może natomiast żądać zniesienia wspólności i wprowadzenia rozdzielności majątkowej, a następnie podziału majątku wspólnego. Na etapie podziału majątku pokrzywdzony mąż/żona może domagać się zwrotu swojej części pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży pojazdu.
Zniesienie wspólności majątkowej oraz podział majątku wspólnego można przeprowadzić na dwa sposoby: notarialnie albo przed sądem. Pierwszy sposób jest możliwy tylko wtedy, gdy obie strony dojdą do porozumienia.
Zgodnie z art. 52 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej. Kodeks nie określa, jak należy rozumieć ważne powody. Według doktryny mają one miejsce wtedy, gdy wytworzyła się sytuacja, która powoduje, że dalsze trwanie wspólności majątkowej między małżonkami pociąga za sobą naruszenie lub poważne zagrożenie interesu majątkowego jednego z małżonków, a także z reguły dobro rodziny.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Apple AirPods 2 biały (MV7N2ZM/A)
Nowe AirPods to słuchawki bezprzewodowe wymyślone …
kup teraz

Beyerdynamic DT 900 Pro X Czarny
Beyerdynamic DT 900 PRO X Słuchawki studyjne do od…
kup teraz

Pioneer HDJ-X5-K czarny
Pioneer DJ stworzył nową linię DJskich słuchawek, …
kup teraz

Beyerdynamic DT770M 80Ohm
BEYERDYNAMIC DT770M Profesjonalne DT770M to słucha…
Pirat drogowy w Lublinie