Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Auto w firmie. Do czego wykorzystywany jest monitoring GPS?

Paweł Piątek
Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com
Nie tylko duże przedsiębiorstwa zajmujące się transportem i logistyką, ale również małe podmioty posiadające niewielkie parki pojazdów powinny inwestować w systemy monitoringu. Dlaczego?

Do niedawna systemy monitoringu nierozerwalnie łączono z transportem ciężkim i firmami zarządzającymi ogromnymi flotami. Dziś nowoczesne rozwiązania telematyczne bazujące na aplikacjach mobilnych udowadniają swoją przydatność również w niewielkich firmach. Sprawdzają się nie tylko jako metoda na lokalizację pojazdów, ale również – a może przede wszystkim – jako narzędzie usprawniające codzienną pracę.

W parkach maszyn

Zmorą wielu zarządców flot i właścicieli firm posiadających wszelkiego rodzaju maszyny – czy to rolnicze, czy budowlane – jest kwestia uczciwości pracowników oraz odpowiedniej eksploatacji urządzeń. Sposobem na lepsze kontrolowanie podwładnych oraz zwiększanie wydajność działań jest zastosowanie odpowiedniego systemu monitorowania bazującego na technologii GPS/GSM oraz radiowej.

Nowoczesne aplikacje zarządzające modułami są w stanie generować raporty wydajności określonych maszyn, a w domyśle – również ich operatorów. Moduły lokalizacyjne wyposażone w dodatkowe czujniki umożliwiają wgląd w parametry takie jak zużycie paliwa, czas pracy, włączanie i wyłączanie silnika oraz nagły spadek poziomu paliwa w zbiorniku. Dodatkowo, co jest niezwykle istotne, pozwalają sprawdzić, czy pojazd jest użytkowany we właściwy sposób i rzeczywiście pracuje. „Sensory umieszczone np. w urządzeniach sterujących wykrywają ruch manetek, a analizująca je aplikacja generuje raporty efektywności, wykazujące czy pracownik wykonywał zlecone działania przez cały czas spędzony w pojeździe” – wyjaśnia Dariusz Kwakszys, IT Manager w firmie Gannet Guard Systems.

W ramach raportów efektywności wykorzystania pojazdu właściciel czy też zarządca parku maszyn otrzymuje precyzyjne informacje o godzinie i miejscu rozpoczęcia pracy, przebytym dystansie, a także momencie wyłączenia silnika i lokalizacji, w której maszyna została zaparkowana. Za sprawą raportów może analizować efektywność wszystkich monitorowanych pojazdów oraz ich operatorów. Ma wgląd w statystyki godzin pracy wraz z miesięcznym podsumowaniem parametrów. Dodatkowo jest również w stanie sprawdzić jak wiele minut każdego dnia maszyna pracowała nieefektywnie, czyli nie wykonywała działań dla niej przeznaczonych.

„Takie dane są istotne niezależnie od wielkości firmy, bo każdy właściciel chce, aby jego biznes przynosił zyski, a nie generował straty. Monitoring mu w tym pomoże” – stwierdza Dariusz Kwakszys.

Wspomaganie pracownika

Raportowanie i każdorazowe opisywanie tras z uwzględnieniem odległości, czasu i miejsca bywa żmudne, czasochłonne i wymaga stałej kontroli wykonywanych czynności. W natłoku obowiązków kierowców zawodowych niekiedy brak czasu na notowanie wszystkich wyjazdów. W takich przypadkach z pomocą przychodzi system monitoringu wzbogacony o „Dziennik kierowcy”.

„Pozwala on w sprawny i wygodny sposób monitorować wykonywane trasy i rozliczać przejazdy, a tym samym dokumentować dzień pracy kierowcy Dzięki tej funkcjonalności nie musi on pamiętać takich danych jak godziny rozpoczęcia i zakończenia przejazdów, czasy przejazdów, przebiegi czy odwiedzone adresy. Wszystkie te dane trafiają do systemu, a jedyną czynnością, jaką musi wykonać kierowca, jest wybranie określonego przejazdu i jego opisanie zlecenia” – dodaje ekspert Gannet Guard Systems.

Tego typu funkcjonalność idealnie sprawdzi się w przypadku kurierów czy przedstawicieli handlowych. Każdorazowy wyjazd może być monitorowany, a zarządca lub pracodawca będzie miał wgląd w cel wizyty w określonym punkcie. Może się to przyczynić do zwiększenia wydajności pracy oraz obniżenia kosztów utrzymania parku samochodowego.

Bezpieczeństwo i optymalizacja kosztów

Wysokie prędkości, dynamiczna (czasem aż do przesady) jazda, intensywne zmiany biegów i gwałtowne hamowania potrafią znacznie skrócić żywotność podzespołów pojazdu, przez co właściciel floty zmuszony jest o ponoszenia wyższych kosztów z tytułu utrzymania parku pojazdów. Nie mówiąc już o kosztach związanych z uszkodzeniami samochodów w wyniku kolizji i wypadków, które na krótszy lub dłuższy czas wyłączają auta z pracy. Monitorując parametry pojazdu można podjąć odpowiednie kroki w celu zmniejszenia przypadków przekraczania prędkości czy też jazdy brawurowej.

Kontrola na wykonanymi zleceniami

Kluczem do wydajnego funkcjonowania firmy jest odpowiednie zarządzanie pracownikami. Przypisywanie im określonych zadań oraz ich realizacja w zdefiniowanym czasie znacząco poprawia wydajność dnia pracy. Wiele firmy zatrudniających pracowników mobilnych zajmujących się kontaktami z klientem ma problem z weryfikacją rzeczywistych efektów pracy podwładnych. Dzięki wykorzystaniu modułów lokalizacyjnych, pracodawca zyskuje wgląd w realne miejsca, które odwiedzał pracownik. „Dodatkowo pracownik, posiadający przeświadczenie, że jest nadzorowany, a pracodawca może zawsze sprawdzić, czy odwiedził on wszystkie miejsca, w których powinien się znaleźć, zyskuje dodatkową motywacje i stara się pracować wydajniej” – podsumowuje Dariusz Kwakszys.

Zobacz także: Testujemy Mazdę 6 z silnikiem benzynowym SKyActiv-G 2.0 165 KM

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty