Auto pod ochroną

Katarzyna Zimna
Zostawiając samochód na niestrzeżonym parkingu, nie liczmy na to, że ktoś go ochroni przed złodziejem. Lepiej zapłacić więcej i zostawić auto pod okiem ochroniarza.

Jeśli mamy auto, możemy korzystać ze wszystkich dróg publicznych, o ile robimy to zgodnie z prawem. Musimy poruszać się po nich zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego, a czasem zapłacić, np. za korzystanie z parkingów.

 

Auto pod ochroną

Gdzie i ile zapłacimy

 

Odpłatność za postój na drogach, chodnikach i placach należących do gminy obowiązuje tylko w wyznaczonych strefach. O tym, ile należy zapłacić, decydują lokalne władze, wydając stosowne uchwały. Pobieraniem opłat zajmują się natomiast zarządy dróg.

 

Miejsca płatnego parkowania powinny być wyraźnie oznakowane, zgodnie z przepisami ustawy prawo o ruchu drogowym. Dowodem wniesienia opłaty jest bilet lub wykupiony abonament. Jeśli nie zapłacimy za postój, spodziewajmy się kary pieniężnej (opłaty dodatkowej) lub blokady na kołach.

 

Na przechowanie

 

Zupełnie inny charakter mają parkingi prowadzone przez prywatnych przedsiębiorców, którzy dzierżawią teren od zarządu dróg. Mogą oni zorganizować parking według własnego uznania i

Fot. Grzegorz Gałasiński
Fot. Grzegorz Gałasiński

wprowadzić na nim własne zasady odpłatności - wysokości stawek, ulg, abonamentów, sposobu pobierania opłat.

 

Jeśli na znaku lub tablicy przy wjeździe znajduje się informacja, że parking jest strzeżony, wówczas możemy się spodziewać, że właściciel zobowiązuje się także do ochrony naszego samochodu przed kradzieżą czy uszkodzeniem. Zajmując na nim miejsce i wnosząc wymaganą  opłatę, zawieramy z nim umowę przechowywania i dozoru mienia. Celem tej umowy jest zwrot rzeczy w stanie niepogorszonym od momentu, gdy została oddana na przechowanie.

 

Kto odpowiada za kradzież

 

Jeśli samochód pozostawiony na parkingu zostanie nam skradziony, odpowiedzialność jego zarządcy czy właściciela zależy od tego, czy parking jest strzeżony czy nie. W przypadku miejsc parkingowych niestrzeżonych zarządca pobierający opłaty nie ma obowiązku ochrony

Fot. Grzegorz Gałasiński
Fot. Grzegorz Gałasiński

zaparkowanych na nim pojazdów.

 

Gdy auto zostało zniszczone lub zniknęło z parkingu strzeżonego, oznacza to, że prowadzący parking nie dołożył należytej staranności przy wykonywaniu umowy, dopuszczając do kradzieży. Ponosi on całkowitą odpowiedzialność za poniesioną szkodę, a my mamy prawo domagać się zapłaty w wysokości równowartości naszego samochodu.

 

Jeśli chcesz parkować w strefach płatnego postoju, wykup abonament lub zapłać za bilet.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty